Yurt İçi Piyasalar Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Bekliyor!

Küresel piyasalarda son dönemde risk iştahı azalırken, yurt içinde TCMB tarafından açıklanacak faiz kararı büyük önem taşıyor. Piyasalar MB faiz toplantısından çıkacak sonuca göre hareket edecek…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Küresel anlamda, dünyanın önde gelen ekonomilerinin yavaşlayan büyüme hızı, risk iştahını azaltıyor. Özellikle Asya borsaları ve küresel endeks vadeli işlem kontratları bu verilerin ışığında Perşembe gününe de karışık başladı. Açıklanan 3. çeyrek finansal sonuçları, artan maliyet baskısı, risk iştahını azaltan bir etken olarak görülüyor. Küresel piyasalardaki değişiklikler dışında iç piyasada da hareketli bir gündem takip ediliyor.

Yurt İçi Piyasalarda Son Durum

Yurt içinde Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliğe gidip gitmeyeceği merakla bekleniyor. MB’nin alacağı faiz kararı piyasaların en önemli gündem maddesi haline geldi. Beklenti anketlerine göre ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu politika faizinin düşürüleceği yönünde tahminlerini açıkladı. Anket katılımcılarına göre faiz kararında beklentiler 50 baz puan indirim olacağı yönünde gerçekleşmeye başladı.

Borsa İstanbul’da dalgalı bir seyir hakim olurken, dünkü inişli çıkışlı performans bugün kendini geri çekilmeye bıraktı. Özellikle banka hisselerindeki alıcılı seyre karşın ulaştırma hisselerindeki değer kaybı BİST 100 endeksinin hareketini kısıtladı. Endeks üst üste üçüncü işlem gününde de yükselişle kapatmasına rağmen bugün faiz kararına nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.

Döviz Kurunda Hareketlilik Yaşanabilir

Merkez Bankası’nın politika faizine yönelik alacağı kararlar döviz kurunda da etkili oluyor. Dolar/TL paritesi dün biraz gerilemiş olsa da bugün yeniden yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Piyasalar yurt içindeki verilerin yanı sıra Tüketici Güven Endeksi ve yurt dışında ABD'de Philadelphia Fed imalat endeksi, ikinci el konut satışları ve haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edecek.

Piyasalar ayrıca Avrupa Bölgesi'nde Tüketici Güven Endeksi verilerinin açıklanmasına odaklanmış durumda. Piyasaların takip edeceği bu veriler TSİ 17:00’ye kadar açıklanmış olacak. Bu saatten sonra piyasalar kapanışta özellikle dolar/TL ve Euro/TL paritelerinde ciddi bir ralli yaşatabilir.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN