Yüksek Elektrik Faturası Ödemeye Son! Elektrik Faturaları Nasıl Düşürülebilir?

Gelen zamlardan sonra elektrik faturaları cep yakmaya devam ediyor. Bunun üzerine yüksek elektrik faturalarını düşürebilmek için bazı yöntemler açıklandı. İşte o yöntemler!

Ekonomi 03.02.2022 - 12:15 03.02.2022 - 12:15 Serhat Karaman

Elektrik faturalarına yeni yılın hemen ardından gelen büyük zam sonrasında gelen faturalar vatandaşlar arasında endişe ve korku oluşturmaya devam ediyor. Bu süreçte pek çok kişi yüksek gelen elektrik faturaları ile nasıl mücadele edeceğini araştırmaya başladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan yeni bir karar sonrasında günlük enerji tüketiminde birtakım düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemelere göre enerji tüketimi 7 kWh seviyesinden 5 kWh seviyelerine kadar düşürüldü. Ancak alınan yeni karar sonrasında bu seviye yeniden eski düzeye getirildi. 

ELEKTRİK FATURALARINDA TASARRUF NASIL SAĞLANIR?

Elektrik faturalarında tasarruf sağlamak son derece önemli bir konu haline geldi. Bu konuda uzman isimlerin bazı tavsiyeleri de bulunuyor. Bu konuda daha ucuz faturalar elde edebilmek için bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ev araçlarının mutlaka dolduktan sonra çalıştırılması gerekiyor. 

Televizyon, bilgisayar, internet gibi araçların da ev içerisinde kullanılmadığı sürelerde mutlaka fişinin çekilmesi son derece önemli. 

Beyaz eşya seçimleri elektrik faturalarının düşürülmesi açısından son derece önemli. A++ sınıfından elektrik tasarrufu sağlayan bazı ürünlerin seçilmesi uzun vadede faturaların düşürülmesini sağlayabilir. Bununla birlikte yaşlı ev aletleri de fazla elektrik harcaması yapabiliyor. Ampullerin de bu süreçte tasarruflu seçenekler ile değerlendirilmesi büyük fark yaratabilir. 

EV ABONELERİ İÇİN TASARRUF DÖNEMİ BAŞLIYOR

Elektrik faturalarına gelen büyük zamların ardından ev abonelerinin bu süreçte tasarruf yapmaya yönlendirilmeleri de son derece önemli. Kademeli olarak uygulanacak elektrik faturası tarifesi için yeni dönemde tasarruf sağlamak çok daha önemli bir konu haline gelebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@