Yüksek Doğalgaz Fiyatlarından Şikayet Edenler Dikkat! Bu Adımlarla Doğalgaz Faturanız Düşecek

Doğalgaz faturalarına gelen zamlar sonrasında vatandaş tasarruf yöntemleri aramaya başladı. Bunun üzerine uzmanlar faturaları indirecek gerçek çözümleri açıkladılar. İşte o çözümler...

Ekonomi 26.01.2022 - 10:46 26.01.2022 - 10:46 Serhat Karaman

Yeni yılla birlikte doğalgaz faturalarına ciddi zamlar gelmişti. Son gelen yüzde 25 oranındaki zammın ardından pek çok vatandaş ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. Havaların da soğuması ile birlikte bu süreçte pek çok vatandaş kombinin düğmesine basmaya korkar oldu. 

Ay sonunda zorluk yaşamamak ve daha fazla fatura ödememek için bazı tasarruf yöntemleri araştıran vatandaşlar hangi yöntemlerin daha doğru olduğu konusunda da kafa karışıklığı yaşıyorlar. Bunun için uzmanlar faturaları düşürmenin yollarını açıkladılar. 

YÜKSEK GELEN DOĞALGAZ FATURALARI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Doğalgaz faturalarını düşürmek için günün belirli zamanlarında kombi kapatılıyor. Ancak bu oldukça yanlış bir yöntem. Bunun için düşük ayarda devamlı olarak açık olması ısı kaybının yaşanmasını engelleyebilir. 

Doğalgaz faturaları için en önemli detaylardan birisi ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı olmayan binalarda bu süreçte tasarruf sağlamak ve tam verimli olarak ısınmak mümkün olmuyor. 

Genellikle ısı veren peteklerin önünü herhangi bir eşya ile kapatmak ısının yükselmesini engelleyeceği için bir ısı kaybına neden olabilir. 

Çatı katı alanlar bu süreçte çatıya uygun şekilde yalıtım araçları ile kaplanmalıdır. Böylece masraf yapılsa bile ilerde sıcaklık derecesi iile birlikte kişi için son derece karlı olabilir. 

Isınmaya bölgelerden geçen su borularının yalıtılması halinde daha sıcak bir ortam sağlanabilir. 

Kombi seçimi de ısınma açısından son derece önemlidir. Elektrik yakımı düşük olan, yüksek verim sağlayan, çevreci olarak sayılabilecek kombiler uzun yıllar boyunca kullanılabilir. 

KOMBİNİN İDEAL SICAKLIĞI NE OLMALIDIR?

Kombinin bir evi ısıtma derecesi her seferinde farklılı göstermektedir. Çünkü evin büyüklüğü, dış cephenin soğukluğu, kombiyi verimli kullanabilme durumu her seferinde farklıdır. Bunun üzerine normal bir yaşam standardı sağlamak için gün içerisinde 22 derecede kullanmak son derece etkili olabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@