Son dönemde kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş vatandaşların bütçelerini zorlamaya devam ederken konu hakkında bir son dakika gelişmesi yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 6143) Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli 250 bin TL kredi için detaylar belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli 250 bin TL kredi için detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza sonrasında devlet tarafından kredilere verilecek olan faiz desteği arttırılarak konut kredisi faiz oranı düşürülürken aynı zamanda kredi limiti de arttırıldı. Söz konusu yasal düzenleme sonrasında milyonlarca kişiye düşük faizli kredi müjdesi verilmiş oldu. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan o karar ve yeni kredi paketinin detayları...

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR?

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok şehri yüksek deprem riski barındırırken 1999 senesinde yaşanan büyük İstanbul depremi sonrasında ülke çapında kentsel dönüşüm seferberliği başlatılmıştı. Ekonomik olarak ömrünü dolduran, depremde yıkılma riski bulunan eski binaların yıkılarak yenilerinin yapılması, daha modern ve yaşanabilir şehirler inşa edilmesi amacı ile evini kentsel dönüşüme vermek isteyen kişilere devlet tarafından finansman desteği verilmesi kararı alınmıştır. 

erdoğan kararı

erdroğıan kararı

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ, KİMLER DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile kentsel dönüşüm konut kredisi faiz desteği 400 baz puandan 600 baz puana yükseltilmiş olup bu oran üzerinden 120 ay vadeli 600 bin liraya kadar konut kredisi verileceği ilan edilmişti. Evi devlet tarafından riskli yapı alanı ilan edilen bölgelerde olan kişiler ile riskli yapı belgesi alarak evini kentsel dönüşüme veren ev sahipleri ile bu evlerde 1 senedir oturan kiracılar kentsel dönüşüm konut kredisi başvurusu yapma hakkına sahiptir. 

kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VEREN BANKALAR VE EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Yukarıda yer alan bankalar kentsel dönüşüm konut kredisi veren bankalar arasında yer almakta olup en uygun konut kredisi faiz oranı devlet desteği olarak verilen 600 baz puan düştükten sonra 0,77 olarak uygulanmaktadır. Her banka kendi oranını belirlemekte olup kredi çekmeden önce bankalardan teklif alınması bu nedenle tavsiye edilmektedir.