Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeşil pasaport çıkarmak için istenen belgelerden bir tanesi kimliktir. Kimlik ile birlikte resim de istenir. Yeşil pasaport için gerekli belgeler istenildiği şekilde teslim edilmelidir.

Ekonomi 24.10.2021 - 21:01 24.10.2021 - 21:01 Göksel Sarı

Yeşil Pasaport Müracaat Belgeleri Neler?

Yeşil pasaport çıkarmak isteyenlerden istenen belgeler şunlardır:

·Memur çalışma belgesi.

·Öğrenim durumunu gösteren belge.

·Reşit olmayanların ailelerinin doldurduğu forum.

·Geçmişte pasaportu olanlar için pasaport.

·Engel olması halinde sağlık raporu.

·İşlem ücreti temin edilmesi gereken belgelerdendir. 

Pasaport için istenilen belgelerden herhangi birinde eksik bulunması halinde yeşil pasaport verilmez. Vatandaşlar başvuru sırasında sorun yaşamamak adına belgelerini tam olarak getirmelidir.

Yeşil Pasaport Ne Zaman Yenilenmeli?

Yeşil pasaport süresi dolduğunda yenilenir. 6 ay olarak verilebildiği gibi 5 yıllık süre zarfında da pasaport almak mümkündür. Bu durum tamamen başvurulan durum ile ilgilidir. O ülkede daha fazla kalınmasına neden olan durumlar varsa verilen süre de bir o kadar uzun  olur. Vatandaşlar kendi durumlarını göz önünde bulundurarak pasaport zamanını bilebilir. Pasaportun süresi dolduğunda ise yenileme işlemi yapılır. Yenilemek istenilen pasaport için aynı belgeler istenir. Yeniden başvuru yapılır.

Yeşil Pasaport İçin Ne Kadar Ücret İstenir?

Yeşil pasaporta sahip olmak isteyenlerden defter ücreti alınır. Devletin almış olduğu ücret 65 TL’dir. Bu miktar ödendiği takdirde pasaport alınabilir. Yeşil pasaportu olanlar birçok ülkeye çok daha düşük maliyet ile gidilebilir. Defter bedelini ödemeyenlerin pasaport başvurusu kabul edilmez. Ödeme işlemi yapıldıktan sonra doküman ile birlikte başvuru yapılmalıdır.

Yeşil Pasaport Almak İçin Şartlar Neler?

Yeşil pasaport almak isteyenlerin öncelikle Türk vatandaşı olması gerekir. T.C. vatandaşı olmayanlara yeşil pasaport verilmez. İstenen diğer şart ise devlet memuru olunmadır. Devletin kendi çalışanına sunmuş olduğu imkan olan yeşil pasaport yurt dışındaki birçok yerde vize olayında yardımcı olur. Yurt dışına çıkılması daha kolay olan durumlara destek olan yeşil pasaport devlet memuriyeti olanlara verilir.

Yeşil Pasaport Ne İşe Yarar?

Yeşil pasaport ile yurt dışında pek çok yere kolayca gidilebilir. Normalde gidilmesi sorun olan yerler yeşil pasaport sayesinde sorun yaratmaz. Devletin vermiş olduğu bir hak olduğu için yeşil pasaportu olan herkes kullanabilir. Yeşil pasaport ileride çocukların da faydalanmasında etkili olur. Anne ya da babadan herhangi birinin devlet memuru olması halinde çocuklara da yeşil pasaport alma hakkı verilir. Böylece ülkeler arası seyahatler çok daha kolay hale gelir.  Yeşil pasaport ile birçok projede yer almak da diğer pasaportlara göre daha kolaydır.

Yeşil Pasaport Yenilenir Mi?

Yeşil pasaport süresi dolduğu zaman yenilenmedir. Pasaport yenileme işlemleri  nüfus müdürlüklerinde yapılır. Randevu talebi oluşturduktan sonra başvuruda belgeler ile beklenilmesi gerekir. Pasaport yenilemek için istenilen belgeler götürülür ve başvuru yapılır. Yeni pasaport belirtilen adrese bir hafta içinde ulaşır. Yeşil pasaport dahil olmak üzere tüm pasaportların teslimatı bir hafta içinde yapılır.

Yeşil pasaport başvurusu ya da yenileme işlemlerindeki müracaat şahsi olarak yapılır. Yani başka birinin adına başvuru işlemi yapılamaz. Farklı bir ilde ikamet ediliyorsa bile o ilde yenileme için müracaat edilebilir. İkametgâhın başvuru yapılan il ile aynı olmasına gerek yoktur. Türkiye’nin her yerinde hem pasaport çıkartılır hem de pasaportlar kısa süre içinde yenilenebilir. Pasaport ile ilgili yaşanan herhangi bir sorun durumunda nüfus müdürlüklerinden gerekli destek alınabilir. Mesai saatleri içinde işlem yapılabilen müdürlükler hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermez. Bunun yanı sıra randevusuz başvuru kabul edilmez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@