Eylül ayının sonuna gelirken milyonlarca çalışan ve emekli yeni yılı büyük bir heyecanla beklemeye başladılar. 2022 yılının Ocak ayında yapılacak olan zamlar şimdiden tartışılmaya başlandı. Katsayı artışının yaşanması, enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte milyonlarca kişinin maaşında artış yaşanması bekleniyor.

Özellikle uzun zamandır emekliler tarafından zam bekleniyor. Yeni yılda ne kadar zam alacaklarını merak eden emeklilerin ayaklarının yerden kesilmesi için bazı iddialar ortaya atıldı.

ENFLASYONA GÖRE MAAŞ KATSAYILARI ARTABİLİR

Maaş hesaplamaları bu süreçte toplu sözleşmelerde belirtilen maaş katsayısına göre yapılıyor. Ancak yıl sonunda enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından, olası bir enflasyon farkında da maaş miktarlarında yeni artışların yaşanması bekleniyor.

EMEKLİLER İÇİN 3.439 BİN LİRA MÜJDESİ VERİLDİ!

mekli-aylıkları

Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı

Emekliler özellikle geçim sıkıntısının yaşandığı bu dönemde maaşların belirli bir tutarın altına düşmemesi için seslerini duyurmaya devam ediyorlar. Yeni düzenleme ile birlikte emekli aylıklarının da bundan sonraki dönemde belirli bir miktarın altına düşürülmemesi için çalışma yapılmıştı.

Emekli aylığının alt sınırı 14. Derecenin 2. Kademesi üzerinden hesaplandığı zaman 30 fiili hizmet yılı için hesaplanmaktadır. Buna göre 2022 yılının ilk yarısında emekli alt sınır aylığı 3 bin 439 lira olarak açıklandı. Memur emeklileri için geçerli olan bu rakamların 2022 yılının Ocak ayında verilip verilmeyeceği ise merak konusu oldu. Ayrıca son yapılan düzenlemeler ve talimatlar sonrasında en düşük emekli aylığının bin 500 liradan az olmamasına dikkat ediliyor.