Yemen'de Giderek Artan Dövize Karşı Şaşırtıcı Önlem! Türkiye'de Aynısı Olur Mu?

Doların yerel para birimi karşısında giderek yükseldiği Yemen'de hükümet, çarpıcı bir finansal karara imza attı. Yetkililer, doların hızla artmasının ardından tüm finansal işlemleri askıya aldı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Yemen hükümetine bağlı SABA ajansında yer alan haberler dikkat çekti. Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, hükümet ve Merkez Bankası yetkilileri ile başkent Aden’de toplantı yaptı. Yemen’de giderek artan döviz kuruna yönelik tedbir almak amacıyla bir araya gelen yetkililer çok çarpıcı bir karara imza attı.

Yemen’de Dövizin Önlenemeyen Artışı

Toplantıda iç finansal ağlar aracılığıyla yapılan transferlerin durdurulmasına yönelik karar alındı. Bu süreçte uygulama için saha incelemesi yapılması ve durumun sürekli olarak yakından takip edilmesi yönünde karara varıldı. Hükümeti Merkez Bankası’nın para takasını düzenleyen yasaya ve bankaların talimatları dışında hareket eden bazı döviz bürolarının ruhsatlarını iptal etmeye başlayacak.

Hükümetin bu önlemlerinin ülkede giderek artan dolar kuruna nasıl etki edeceği merak konusu oldu. Başbakan Abdulmelik, ilgili bakanlıklara ve makamlara, döviz kaçakçılığını önlemek için limanlardaki prosedürleri sıkılaştırma emri verdi. Talimatlar arasında ayrıca, döviz kaçakçılığı konusunda yasal önlemler alma ve yurt dışına para transferini sınırlandırma gibi önlemler de yer alıyor.

Döviz Bürolarının Ruhsatları İptal Edildi

Yemen Merkez Bankası dün geçici başkent Aden'deki 54 döviz bürosunun çalışma ruhsatını iptal ettiğini açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bir süredir iç savaşın devam ettiği Yemen'de yerel para birimi döviz karşısında rekor bir düşüş yaşamaya devam ediyor. Yemen riyalinin rekor seviyedeki değer kaybı, halkın zaten düşük olan alım gücünü iyice olumsuz etkiledi.

1 ABD Doları 1380 Riyal Oldu

Yemen’deki iç karışıklıkların da etkisiyle ülkenin yerel para birimi olan Yemen riyali hızla değer kaybediyor. Ülkede bugün itibariyle 1 ABD doları 1380 riyalden işlem görüyor. Ekonomistler, dolar kurundaki hızlı yükseliş ile birlikte halkın fakirlik oranında yüzde 80’lere yükselme olduğunu kaydetti. İç savaşın başladığı yıllarda 1 dolar 215 Yemen riyali ederken, şu anda daha önce benzeri görülmemiş bir dengesizlik yaşanıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN