Yem Kredisi Nasıl Alınır?

Yem kredisi almak için çiftçinin yapması gereken ilk şey bankalara başvuru yapmaktır.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Yem kredisi almak için çiftçinin yapması gereken ilk şey bankalara başvuru yapmaktır. Kişilerin çiftlik giderlerini karşılamakta zorlandığı zamanlarda bankalar başvurarak, onlar için hazırlanmış olan yem kredisi için başvuruda bulunabilirler. Birçok banka, çiftçilere bazı avantajlar sunarak kredi paketleri hazırlamaktadır. Kişi, kendine en çok fayda sağlayacak krediyi almak için bankaların yem kredi paketlerini incelemeleri tavsiye edilmektedir.

Hangi Bankalar Yem Kredisi Desteği Sağlar?

Yem kredisi veren bankalar arasında en başta Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası, Türkiye’de çiftçi bankası olarak da bilinmektedir. Yalnızca yem için değil, çeşitli çiftlik ihtiyaçları için çiftçilere destek sağlamaktadır. Ziraat Bankası haricinde ise pek çok banka da tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere kredi paketleri sunmaktadır. Bu kredi ile birlikte de isteyen kişiler çiftlik kurabilir ya da mevcut çiftliğinin ihtiyaçlarını giderebilir. Yem kredisi için kredi sağlayan bankalar ise şu şekilde verilmiştir:

·Akbank,

·Vakıfbank,

·QNB Finansbank,

·Ziraat Bankası’dır.

Yem Kredisi Alabilmek için Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Yem kredisi için gerekli olan koşullar, bankadan bankaya göre değişebilmektedir ancak çoğunlukla bankaların ortak olarak gösterdikleri şartlar mevcuttur. Genel şartlara ek olarak ise özel şartlar eklenebilmektedir. Yem kredisi için sağlanması gereken şartlar şu şekilde verilmiştir:

·Kredi alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,

·Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydolmuş olması (ÇKS),

·Kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı sürece bankadan yem kredisi almanız mümkündür.

Ziraat Bankası Yem Kredisi için Gereken Belgeler Nelerdir?

Ziraat yem kredisi için istenen evraklar arasında en başta yem kredisi için başvuru yapacak olan kişinin kimlik belgesi gelmektedir. Yem kredisi alabilmek için kişinin başvuru sırasında Ziraat Bankası şubelerine belirlenmiş olan belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Ziraat yem kredisi için istenen evraklar ise şu şekilde verilmiştir:

·Kimlik belgesi,

·ÇKS Belgesi (Çiftçi Kayıt Belgesi),

·Tarımsal işletmeyi kanıtlayacak evraklar,

·Krediye karşı gösterilecek teminat evrakları,

·Faaliyette olan işletmelerin son 3 seneye ait bilanço ve gelir tablosu da talep edilecek belgeler arasında yer almaktadır.

Yem Kredisini Kimler Alabilmektedir?

Yem kredisini alabilecek kişiler şu şekilde verilmiştir:

·Yem kredisi için başvuru yapacak kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Not ortalamasının “iyi” derecede yani en az 1499 puan olması aranan başlıca durumlardan biridir.

·Çalışan 2 kefil istenmektedir. Kefil olacak kişilerin ise sözleşmeye imza atmaları gerektiği zaman eşleri var ise eşleri ile bankaya gelerek imza atmaları gerekir.

·Eğer ki fazla miktarda kredi çekmek isterseniz ipotek talep edilmektedir. Fakat düşük miktarlı kredilerde ipotek ya da rehin istenmez.

·Her kredi başvurusundaki gibi var ise gelir beyanı, kimlik belgesi fotokopisi ve yem kredisine başvuruda bulunan kişinin ikametgâh adres bilgileri talep edilmektedir.

·Başvuru yapacak kişinin işletmesinin en az 6 aydır faaliyette olması da aranan şartlardandır.

Yem kredisi, çiftçilere özel olarak tahsis edilen ihtiyaç kredisi olarak kabul edilir. Bu krediden yararlanmak için ise kişinin Çiftçi Kayıt Belgesi’ne sahip olması gerekir. Bunlara ek olarak yukarıda sayılan belgeler ve şartlar ile bu krediden yararlanmanız mümkündür.

Ziraat Bankası Yem Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat yem kredisinin öne çıkan yönleri şu şekilde verilmiştir:

·Yem kredisi, Ziraat Bankası tarafından krediden faydalanmak isteyen kişilere faizsiz şekilde verilmektedir.

·Yem kredisini alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olunması gerekmektedir.

·Tarım Kredi Kooperatifi üyeliği, tamamlanmış olmalıdır.

·Yem kredisi, 6 ay vadeli olarak sunulmaktadır.

·Kredinin başvuruları ise Ziraat şubelerine ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine bizzat yapılacaktır

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN