Bankaların kredi çeken kişilerden zorunlu olarak talep ettikleri çok sayıda masrafın ve komisyonun aslında yasal bir dayanağı bulunmazken pek çok kişi yasal süreçle uğraşmak istemediği için bu tutarları iade talep etmiyordu. Konu hakkında bir son dakika gelişmesi daha yaşandı ve Yargıtay bankaların tahsil ettiği paraların iadesi hakkında milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir emsal karara daha imza attı. 

Son dönemde bankalar açıkladıkları rekor kar tutarları ile dikkat çekmeye devam ederken bu karların büyük bir bölümünün kredilerden geldiği iddia ediliyordu. Rekora koşan faiz oranları ile cepleri yakan bankalar karlarını katlarken vatandaş bir yandan kredi faiz oranları bir yandan da kredi dosya masrafı ve komisyon ödemeleri ile zor durumda kalıyordu. Konu hakkında Yargıtay emsal bir karara imza attı. 

BANKALAR KREDİ ÇEKERKEN YAPTIKLARI O TUTARI ÖDEYECEKLER! 

Bankaların kredi çeken kişilerden tahsil ettikleri kredi masrafları arasında ilk sırada hayat sigortası yer alıyordu. Pek çok bananın kendi sigorta şirketi bulunurken bankalar bu sigorta şirketlerinin ürünlerini satmak adına müşterilerine kredi onayı için hayat sigortası şart koşarken aslında böyle bir uygulamanın olmadığı ve hayat sigortasının zorunlu olmadığı ilan edildi. 

Tapu sahipleri dikkat! Başvuru yaparsanız Vakıfbank hesaplarınıza 45000 TL yatıracak Tapu sahipleri dikkat! Başvuru yaparsanız Vakıfbank hesaplarınıza 45000 TL yatıracak

emsal kredi kararı

Yargıtay tarafından verilen emsal kararda hayat sigortası yaptıran kişinin 30 gün içerisinde başvuru yapması durumunda hayat sigortası poliçesinin iptalini isteyebileceği, bankanın da bu tutarı kişiye iade etme yükümlülüğü olduğu açıklandı. Bankaların kredi başvurularını onaylama ya da onaylamama hakkı olduğunu belirten ekonomistler ise bankanın sadece kendi hayat sigortasını yaptırmayı şart koşamayacağını belirtiyorlar. 

Kredi çeken kişilerin hayat sigortası poliçesi yapılması durumunda bu poliçeyi 30 gün içinde iptal başvurusu yapabileceği belirtilirken iptal edilen poliçe için kesilen tutarın kredi çeken kişiye iade edilebileceği açıklandı. Kredi çeken kişilerin bankalar tarafından zorunlu tutulan pek çok kalemde para iadesi hakkı olduğunu belirten avukatlar ise vatandaşın kişisel haklarını bilerek bunların savunması gerektiğini dile getirdi. Kredi kartı para iadesi, ihtiyaç kredisi dosya masrafı gibi pek çok kalemde bankaların yasal olmamasına rağmen para kesintisi yapmaya devam ettiği belirtilirken itiraz halinde bu tutarların iade edildiği belirtiliyor.