Yardıma ihtiyacı olanlara destek: Erzak yardımı başvurusu yapabilirsiniz!

Maddi durumu kötü olanlar için erzak yardımları devam ediyor. Erzak yardımı nereden alınır? İşte detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Erzak yardımı parasının ödemeleri belediyelerden yapılır. Erzak yardımı almak isteyenler belediyelere başvuruda bulunabilir. Başvuruları online olarak kabul eden belediyelere gitmeye gerek yoktur.

Erzak Yardımı Nereden Alınır?

Erzak yardımı almak isteyenler başvurularını yaptıktan sonra sonucun açıklanmasını beklemelidir. Sonuçları olumlu olanlar yardımı belediye yetkililerinden alabilir. Yetkililer belediyeden gelir ve yardımı eve getirir. Bununla birlikte muhtarlıklardan da erzak yardımı alınabilir. Muhtarlıklara gidildiğinde erzak almak isteyenler listede isminin olması halinde erzaklarını kolay bir şekilde alabilir.

Erzak Yardımı Verilme Zamanı Nedir?

Erzak yardımı zamanı belediyeden belediyeye göre farklılık gösterebilir. Erzak yardımı almak isteyenler istedikleri zaman isimlerini yazdırdıktan sonra muhtarlıklardan yardım alabilir. Yardım zamanları yılın  belirli günlerinde yapılır. Bu günler hem belediyelerde hem de muhtarlıklarda farklılık gösterebilir. Her sene hangi günlerde yardım yapılacağı belediyeler ve muhtarlıklar tarafından duyurulur.

Erzak Yardımını Herkes Alabilir Mi?

Erzak yardımı almak isteyenlerden aranan şartlar şunlardır:

  • Maddi olarak ek gelirin olmaması gerekir.
  • Maddi olarak zorluk yaşayanların maddi durumlarının belediyelere bildirilmesi ve belediyelerin de ihtiyaç sahibi olunduğuna dair belge vermesi gerekir.
  • Muhtarlıklara başvuruda bulunacakların isimleri muhtarlıkların belirlemiş olduğu listede yer almalıdır.
  • Herhangi bir evden ya da taşınmaz varlıktan gelen kira olmaması gerekir.
  • T.C. vatandaşı olmayanlar başvuruda bulunamaz.
  • Aylık kazancın miktarının yardım alabilecek düzeyde olması gerekir. Maddi açıdan iyi durumda olanların  başvuruları geçerli sayılmaz.

Erzak Yardımı Ne Kadar ?

Erzak yardımı parası her sene farklı miktarlarda belirlenir. Miktar o sene belirlenen zamlara ve enflasyona bağlı olarak değişir. Ne kadar yardım yapılacağı belediyeler tarafından önceden duyurulur. Bunun yanı sıra maddi yardım yapmak yerine erzak yardımı yapılır. Vatandaşlar mutfakta ihtiyaç duydukları temel ihtiyaçları kolay bir şekilde karşılayabilir. Böylece durumu iyi olmayanlar da mutfak erzaklarını yardım ile tamamlayabilir.

Erzak Yardımı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Erzak yardımı almak için istenen belgeler şunlardır:

  • T.C. kimlik belgesi,
  • Gelir durumunu gösteren belge,
  • Muhtaçlık durumunu gösteren belge.
  • Yardım  almak isteyenler gerekli belgeler ile birlikte belediyelere gitmelidir. Belgelerde eksiklik olması halinde başvurular olumlu olmaz.

Erzak Yardımı Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı almak isteyenlere çeşitli temel ihtiyaçların olduğu kutu verilir. İçerisinde yemek yapmak için ve temel beslenmek için gerekli gıdalar yer alır. Erzak yardımı maddi yardım değildir. Bu yüzden nakit olarak verilmez. Vatandaşlar ihtiyaçları olan yiyeceklere direkt olarak ulaşır. Erzak yardımı ile birlikte maddi yardımlar da ek olarak yapılabilir. Belediyeler ya da muhtarlıklar gerekli olduğu durumlarda maddi yardım yapabilir. Bunun yanı sıra kış aylarında kömür, vb. gibi yakacak yardımı de belediyeler tarafından verilen yardımlar arasında yer alır. Hem erzak hem  de diğer yardımlardan faydalanmak isteyenler belgelerini eksiksiz bir şekilde götürüp başvurabilir.

Erzak Yardımı Kaç Kez Alınabilir?

Erzak yardımına birden fazla başvuruda bulunulabilir. Başvuruda bulunmak  isteyenler gereklin şartları yerine getirdikleri zaman müracaat edebilir. İstenilen belgeler ile başvurulduğunda değerlendirme süreci başlar. Değerlendirme sürecinin ardından başvurusu olumlu görülen vatandaşlara yardım yapılır. Bu yüzden isteyenler istedikleri kadar talepte bulunabilir. Sadece belediyelere değil aynı zamanda başka vakıflara da yardım için müracaat edilebilir. Hem devlet hem de özel vakıflar yılın belirli dönemlerinde ihtiyaç sahiplerine erzak yardımı ile birlikte nakit yardım da yapar. Süreç ve başvuru tarihleri ile ilgili tüm bilgilere vakıflardan erişilebilir. Birden fazla yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Kabul şartları sistemden kontrol edilip ona göre başvurulmalıdır.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN