Yapılandırmalardan Faydalanan Milyonlar Dikkat! İlk Taksit Ödemesi İçin Son Tarih Belli Oldu! İşte O Tarih!

Vergi borcu yapılandırmalarının süresi doldu. Peki ilk ödeme tarihi ne zaman?

Finans 05.10.2021 - 19:07 05.10.2021 - 19:07 Göksel Sarı

Vergi, prim ve ödenmemiş ceza borçlarının yapılandırılması hususundaki son tarih olan 30 Eylül’ün geçmesi ile yapılandırma ödemelerine gözler çevrilmiş durumda. 7326 sayılı kanun kapsamında vergi dairelerine 5 milyon 804 binden fazla mükellef başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırdı. Yapılandırılan toplam borç tutarı ise 185 milyar lirayı aşmış durumda.

Bu Kez Süre Uzatılmadı

30 Eylül tarihi itibari ile sona eren Bazı Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin kanun vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile kullanıldı. Bu kapsamada milyonlarca vatandaş yapılandırmalardan faydalanırken, sürenin daha önce 2 kez uzatılmasına istinaden yıl sonuna kadar tekrar uzama bekleyenler ise hayal kırıklığına uğradı. Süreninn uzatılmaması ile beraber ilk ödeme tarihinin ne zaman sorusu akıllara gelmeye başladı.

Yapılandırmaların İlk Taksitleri İçin Ödeme Tarihi Belli Oldu

Borçlarını yapılandıran vatandaşlardan bazıları peşin olarak borçlarını öderken bazıları ise taksiler halinde ödemeyi tercih ettiği. Peşin olarak ödeme yapılan ödemelerin tutarı ise 23 milyar 84 milyonu aşmış durumda. Yapılan tahsilat ile beraber yapılandırılan diğer borçlar için de mükelleflerin ilk taksit ödemeleri için tarih 1 Kasım olarak belirlendi. İlk taksitin ödeme zamanı aslında 31 Ekim olarak belirlenmişti. Bunun nedeni ise yapılandırma tarihinden tam bir ay sonrasına denk gelmeseydi. Ancak 31 Ekim 2021 tarihi hafta sonu olan pazar gününe denk geldiği için tarih bir gün geri atılarak 1 Kasım 2021 Pazartesi olarak belirlendi.

Peşin Ödeme Sözü Verenlerde Faydalanacak

Bu tarih aynı zamanda peşin ödeme sözü verip henüz ödemelerini gerçekleştirememiş olanlar için de geçerli olacak. Bu şekilde peşin ödemenin avantajlarından faydalanmak isteyen kişiler önümüzdeki yaklaşık 25 günlük süreç içerisinde ödemelerini yapmaları halide peşin ödeme avantajlarını kaçırmamış olacak.

Peşin ödenecek olan yapılandırılmış borçlar için gecikme faizi ve gecikme zammı alınmayacak. Bunun yerine yıl içi ÜFE tutarı üzerinden indirimler uygulanacak. İdari para cezalarının ana paralarından ise yüzde 25 indirim uygulanacak.