Vatandaşa Alışveriş Müjdesi! Temel İhtiyaçlar için KDV Sıfırlanacak!

Temel alışveriş ürünlerinin fiyatlarının son zamanlarda giderek yükselmesi çeşitli endişelere ve tartışmalara neden olmuştu. Bunun ardından yapılan açıklama ile KDV sıfırlanması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu belirlendi.

Ekonomi 24.01.2022 - 09:44 24.01.2022 - 09:44 Serhat Karaman

Market alışverişleri pek çok atandaş için büyük bir çile haline geldi. Market raflarında ürünlerin sürekli olarak zamlanması, vatandaşın temel ihtiyaçlarını dahi karşılama konusunda güçlük yaşanmasına neden oldu. 

Yapılan son değerlendirmelerin ardından ayçiçek yağı, bebek maması, bebek bezi, hijyenik kadın pedi, süt, yumurta gibi temel ihtiyaç ürünlerinin giderek zamlanması tartışmalara neden olmuştu. Bunun üzerine yeni bir fiyat düzenlemesi yapılması talep edilmişti. 

TEMEL İHTİYAÇ ÜRÜNLERİNE İNDİRİM GELECEK

Yapılan şikayetlerin incelenmesinin ardından vatandaşın haklı olduğu ve temel ihtiyaçlarını karşılarken bile ciddi zorluklar yaşadıkları öğrenildi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından konu hakkında çalışma yapıldı. Bu çalışma sonrasında KDV oranlarının yeniden incelenmesi ve aşağıya çekilmesi için planlama yapılmasına karar verildi. 

KDV ORANLARINA İNDİRİM GELİYOR!

Yeni düzenleme sonrasında KDV oranlarının sadeleştirilmesi planlanıyor. Bu konuda hızlı bir çalışma yapılmıştı. Sürekli maddi açıdan şikayet etmek durumunda kalan ve markete fiyatlar yüzünden gidemeyen vatandaşı rahatlatmak amacıyla yüzde 18 oranında alınan KDV’nin düşürülmesine karar verildi. 

Yeni düzenlemeler sonrasında KDV oranlarının geri çekilmesi halinde çok geçmeden bu durumun fiyatlara da yansıması bekleniyor. Sadece ayçiçek yağı, süt, yumurta, bebek maması gibi ürünlerde değil, sebze meyve gibi ürünlerin de fiyat etiketlerinin düşerek tarla ile market rafları arasında meydana gelen fiyat artışlarının dengelenmesi bekleniyor. 

Bu durumun dengelenmesi için KDV oranlarının da kaldırılması, ya da belirli bir oranda sabitlenmesi söz konusu oldu. Sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında bu süreçte KDV oranlarının yüzde 1 seviyelerine çekilmesi uygun görüldü. Konu hakkında çok kısa bir süre içerisinde aksiyon alınması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@