Uzmanlardan Merkez Bankasının Faiz Kararını Yorumladı. Şimdi Ne Olacak? Piyasalar Nasıl Etkilendi?

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Piyasalar tepkilerin ardından yorumlara ihtiyaç duyuyor.

Ekonomi 25.09.2021 - 21:00 25.09.2021 - 21:00 Serhat Karaman

Piyasa uzmanları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararında indirime gitmesi kararının ardındaki nedenleri araştırmaya ve tahminlerde bulunmaya devam ediyor. Bazı uzmanlara göre Merkez Bankasının bu kararınınn ardında, enflasyondki yükselmenin geçici unsurlara bağlı olması, ticari kredilerin tahmin edilenden daha fazla daralması ve bireysel krediler sınırlamak amacıyla tedbirlerin alınmasını gibi çeşitli etkenler var.

100 Baz Puanlık İndirim Yapılmıştı

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK),  geçtiğimiz günlerde 100 baz puan düşürme kararı alarak yüzde 19 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çekmişti. Ayrıca Merkez Bankası bu kararı ile  son beş toplantısında sabit tuttuğu, bir başka deyişle 6 aydır değişiklik yapmadığı politika faizini 6 ayın sonunda indirime giderek değiştirmiş oldu

Faiz indirimi kararı alınan toplantının ardından açıklanan karar metninde, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep  üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin devam ettiği ve parasal duruşun sıkılığının ticari kredilerde ön görülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlaması gerekçe olarak sunulmuştu.

Faiz İndiriminden Sonra Dolar Rekor Seviyeye Ulaştı

İç piyasanın haftardır beklediği toplantının ardından açıklanan faiz indirimi kararı ile dolar kuru da yönünü yukarı yönlü çevirdi. Merkez bankası politika faizini 100 baz puan indirmesi ile 8.80 TL seviyesini gören dolar fiyatları dün akşam saatlerinde 8.89 Tl seviyesine kadar çıktı. İki gün önce Fed’in faizde bir değişiklik yapmamasının ardından dolar kuru düşük hacimli piyasada 8.63 TL’den 8.65 TL ye yükselmişti. Merkez Bankası’nın politika faizi indirimin ardından 8.80 TL’ye kadar fırlamıştı.

Piyasa Analisti Konuştu

Uzmanlar bu faiz kararın aslında bir üpriz olduğunu çünkü Merkez Bankası Kavacıoğlu’nun manşet enflasyon açıklamasından sonra piyasaların sürekli olarak manşet enflasyona odaklandığını belirtiyor. Anadolu Ajansı Analisti ve stratejist Cüneyt Paksoy, son bir kaç gündür faiz indiriminin dolar-tl kurunda fiyatlanmaya başladığını kaydederek, Merkez Bankası’nın da tercihini bu fiyatlandırma yönünde kullandığını ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@