Uzmanlardan Kritik Altın Yorumu! Altın Piyasalarının Kaderi Belli Oluyor! Görünüm Kötüleşecek…

Altın fiyatlarının sert yükselişi sonrasında 50 – 200 günlük hareketlerini inceleyen uzmanlar aşağı yönlü kırılma yaşanması halinde altının kaderinin kötüleşeceğini duyurdu.

Finans 25.11.2021 - 15:07 25.11.2021 - 15:07 Serhat Karaman

25 Kasım Perşembe günü itibariyle hafta kapanışına hazırlanan altın piyasalarında sular durulmuyor. Kurun olağanüstü artışının ardından gelen rekorlar piyasa uzmanlarını da tedirgin etmeye devam ediyor. Uzmanların altın piyasalarında son 50, 100 ve 200 günlük analizlerin ortalamasına göre yaptığı yeni tahminler, gram, çeyrek ve cumhuriyet altını başta olmak üzere altın fiyatları için kritik bir sınırın belirlendiğinin altını çizdi. Söz konusu seviyenin aşağı yönde kırılması halinde piyasalarda görünümün çok daha kötüleşebileceği yorumları yapılmaya başladı. Öte yandan küresel piyasalarda da altının enflasyon karşısında güç kazanmasının ardından gelen düşüş eğilimi, değerli metallerin genel projeksiyonda güç kaybedeceği yönünde.

Altın Fiyatlarında Düşüş Eğilimi Başladı

ABD’den gelen son verilerin ardından altın fiyatları düşüş eğilimi göstermeye başladı. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından tutanakların açıklanmasının ardından ekonomik verilerin toparlanmaya başlaması bir önceki günde çakılmanın yaşanmasına neden olmuştu. Yeni güne bu kayıpların telafisinin sağlanmasına yönelik bir toparlanma görüldüğü kaydedildi.

Öte yandan Türkiye’de ise dolar/TL’nin sert yükselişi sonrasında gram altın fiyatları 700 TL’nin üzerine çıkmıştı. Hafta kapanışından bir gün önce piyasalarda ise gram altın şuan için 693 TL bandında ilerleyişini sürdürüyor.

ABD’den Gelen Veriler Altını Etkiledi

Altın fiyatlarında sert dalgalanmaların yaşanması hem iç hem de dış piyasalarda endişe yaratmaya devam ederken ABD’den gelen yeni veriler piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. Altın piyasalarına ilişkin tahminlerde bulunan uzmanlar ise ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriler ışığında, FED’in de takip ettiği PCE endeksinin yıllık oranda yüzde 4,1 artışının önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekildi.

Ons Altın Fiyatında Toparlanma Eğilimi Var

Ons altın fiyatları ise küresel piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. Bir önceki kapanışından önce gelen yeni ekonomik veriler ons altında da toparlanmaya işaret etti. FED’in varlık alımlarını azaltmasının ardından çok daha hızlı bir şekilde toparlanma yaşaması beklenen ons altın, 1.792 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 1.850 dolar bandında uzun bir süre yatay bir seyir takip eden ons altının yeniden yükselerek bin 800 dolar seviyelerine gelmesi beklendiği kaydedildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@