Ucuz Alışveriş Kapıda! Açılacak 1000 Marketin Detayları Belli Oldu! Hedef 5 Yıllık!

Market alışverişlerinde yaşanan fahiş fiyat artışları hükümeti harekete geçirdi. Adımlar atılmaya başladı.

Finans 05.10.2021 - 12:36 05.10.2021 - 12:36 Göksel Sarı

Tüm tüketicileri yakındann ilgilendiren ve toplumun hemen hemen her kesiminin şikayetçi olduğu market alışverişlerinde ki fiyat artışları ile alakalı hükümet harekete geçti. Büyük zincir marketlerde yaşanan her geçen gün eklenen zamlar ile alakalı daha önce konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke genelinde 500 metrekareden büyük 1000 adet Tarım Kredi Marketleri’nin kurulacağını bildirmişti.

KoopsanaL, KoopgrosS, KoopmarkeT Geliyor!

5 yıllık hedef doğrultusunda açılacak marketler ile fahiş fiyat uygulaması yapan büyük market zincirlerine karşı bir politika izleyerek, ucuza alışveriş imkanı sağlanacak. Bu açılacak 100 market ile alakalı detaylarda belli lmaya başlandı. Açılacağı konuma göre büyüklüklerini ayarlanacak olan marketlere “KoopgrosS” formatı ile ürün tedariği ve sayısı artırılacak, “KoopmarkeT” formatı ile mahalle bakkallarına ve marketlerine bayilikler verilecek, “KoopsanaL” ile hemen teslim ve sipariş seçenekleri ile online alışveriş imkanı sunulacak.

Büyük Marketler Açılacak

Hükümetin belirlediği stratejiye göre ülke çapında küçük marketlerde satılacak ürünlerin yanı sıra,  uluslararası markaların satışları için büyük kooperatif marketleri de kurulacak. 1000 ile 1500 metrekare olacak olan bu marketlere KoopgrosS ismi verilecek. Ocak ayından itibaren ise mahalle bakkallarına ve marketlerinie yönelik  koruma kapsamında KoopmarkeT adı altında bayilikler verilmeye başlanacak. Bu şekilde fahiş fiyat artışlarının önüne geçmeye çalışan hükümet, 5 büyük zincir market hakkında da soruşturmaları devam edecek.

En Az Yüzde 5 Daha Ucuz

Tarladan sofraya kadar kurulacak olan bir zinciri ile kurulacak marketlerde satılacak ürünlerde direkt olarak üreticiden alınacak. Çiftçiden alınan gıda ürünleri doğruda Tarım ve Kooparatif Marketleri’ne götürülerek satılacak. Böylece aradan aracıları da kaldırmayı hedefleyen hükümet, market fiyatlarını ise hemen hemen her ürün için, 5 büyük zincir marketin yüzde beş daha ucuzuna satmayı lanlamakta.

Diğer yönden fahiş fiyat artışlarına esas darbenin online yani sanal satış ile vurulacağı beklenmekte. KoopgeL hemen teslim siparişler ile kapıya kadar ürünleri ulaştıracak.