Uluslararası derecelendirme platformlarından olan Standard Poor isimli firma bu sabah saatlerinden itibaren Türkiye ekonomi gündeminde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Enflasyon ve döviz kuru kaynaklı olarak Türkiye'nin kredi notunu düşüren S&P şirketinin bir diğer açıklaması daha gündem oldu.

Şirket tarafından yapılmış olan açıklamalar ile Türkiye'nin finansal durumları hakkında bilgiler verilirken 2022 ve 2023 yıl sonu için dolar kuru tahminlerinde de bulunuldu. 

Yapılan açıklamalardaki oranlar ise dikkat çekti. Şirket yapmış olduğu 2022 yıl sonu dolar kuru TL değeri kapsamında verdiği rakamla görenleri şaşırttı.

Pek çok ekonomist tarafından 2022 yılının son çeyreğinde dolar kurunun 30 TL karşılığına yükselmesi beklendiği açıklanırken uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard And Poor tarafından yapılmış olan açıklamalarda çok daha düşük bir rakam verildi. Bu tutar vatandaşların ilgisini çekti.

Şirket tarafından yapılmış olan açıklamalarda 2022 yıl sonu için dolar/ TL kurunda 20, 50 TL tutarının geçerli olacağı öne sürüldü.

Türkiye'nin faiz kararlarını, enflasyon oranındaki artışı ve döviz kurunun şimdiye kadarki artışını göz önünde bulunduran şirket tarafından yapılmış olan açıklamalar kapsamında Bugün itibarıyla Ekim, Kasım ve Aralık aylarında toplamda yalnızca 2,50 TL tutarında bir artış yaşanacağının öngörüldüğü belirtildi.

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

Öte yandan 2023 yıl sonu için de dolar kuru tahminlerinde bulunan şirket tarafından yapılmış olan açıklamalar da dikkat çekti. Cumhuriyet'in 100'üncü yılının geliyor olması ile ekonomik alanda bazı değişimlerin yaşanmasını bekleyen vatandaşlar toplumda büyük bir kesim oluşturuyor. Vatandaşların bu beklentileri karşısında şirket tarafından yine ilgi çekici bir beklenti paylaşıldı.

2022 yılı sonunda dolar kurunun 2,50 TL bir artış göstereceği ve bu yılı 20,50 TL tutarında tamamlayacağını öne süren şirket 2023 yılı için ise yüzde 10 ila 15 arasında bir artış beklendiğini belirtti. Gelen bilgiler kapsamında 2023 yılı sonunda doların 23 TL olması gerekiyor.