Türkiye Asgari Ücrette Avrupa Sonuncusu! Bulgaristan'ın Gerisine Düştü 

Türkiye'de asgari ücret tutarı, Bulgaristan'ın da gerisine düşünce Avrupa sonuncusu oldu. Sene başında 392 Euro olarak belirlenen brüt asgari ücret tutarı giderek azalıyor…

Ekonomi 21.10.2021 - 02:35 21.10.2021 - 02:35 Serhat Karaman

2021 yılı başında yapılan zamlarla birlikte Türkiye’de asgari ücret tutarı 382 Euro olarak belirlenmişti. Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybı ve yüksek enflasyon sebebiyle halkın büyük bir çoğunluğu yoksullaşmaktan kurtulamadı. Asgari ücrette Türkiye, diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki son sırada yer alan Bulgaristan’ın da gerisine düştü. Son kur artışı bu sıralamanın belirlenmesinde en büyük etken oldu.

Kur Artışı Nedeniyle 392 Euro’dan 329 Euro’ya Düştü

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 1 Ocak 2021 itibariyle en yüksek brüt asgari ücret 2202 Euro ile Lüksemburg’da veriliyor. Avrupa’da asgari ücretin en düşük olduğu ülke ise 332 Euro ile Bulgaristan’dı. Türkiye’de ise 1 Ocak 2021 tarihindeki kura göre asgari ücret 392 Euro’ya denk geliyordu.

Türkiye’de geçen yıl başı belirlenen 3 bin 577 TL’lik brüt asgari ücret, 392 Euro’dan düşerek 329 Euro’ya kadar geriledi. Türkiye’de brüt asgari ücret, giderek artan Euro/TL kuru yüzünden gerileyip Bulgaristan’ın gerisine düştü. Bu verilere göre Türkiye’de brüt asgari ücret yaklaşık 10 ayda Euro cinsinden değerlendirildiğinde yüzde 16 oranında erimiş oldu.

İşçi Kaybederken İhracatçı Kazanıyor

Döviz kurlarındaki düşüşü engellemek için Merkez Bankası rezervlerini kullanan hükümette son dönemde dolar ve Euro artışına müdahale edilemiyor. Kurdaki yükselişin Türkiye’nin ihracatını ve turizm gelirini arttıracağını söylenerek cari açığın azaltılması hedefleniyor. Dövizdeki artış ihracat ve turizm gelirlerine olumlu yansıyor.

Öte yandan kurdaki yükseliş ihracat ve turizm şirketlerinin yararına olurken, işçinin gelirinde kayba neden oluyor. İhracat ve emek yoğunluktaki sektörlerdeki şirketler bu dönemde kazancını arttırırken geniş kesimlerin alım gücü enflasyonla birlikte düşüyor. Kurdaki yükseliş ayrıca özel ve kamunun dış borç yükünü de arttırıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@