TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sordu. Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Bir Sendika Daha Talebini Açıkladı

2022 yılında asgari ücretin belirlenmesine giderek yaklaşırken, sendikalar şimdiden zam taleplerine başladı. HAK-İŞ sendikasından sonra şimdi de Türk-İŞ Başkanı Ergün Atalay taleplerini sıraladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret tutarının, 2022 yılında kaç lira olacağı merak konusu haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda enflasyon verilerine göre hesaplanan asgari ücretin, bu sene 3.447 TL’ye çıkması bekleniyor. Bu beklentilerle birlikte işçi sendikaları da asgari ücret hakkındaki taleplerini tek tek dile getirmeye başladı. HAK-İŞ Sendikası’nın ardından Türk-İŞ Genel Başkanı da “Bu sene, 45 seneye bedel” yorumunu yaparak zam taleplerini belirtti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Asgari Ücret Talebini İletti

HAK-İŞ Genel Başkanı’nın ardından, Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da asgari ücret ile ilgili beklentilerini açıkladı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi'nde (MEXT) düzenlenen toplantıya katılan Atalay, bu konunun çok önemli olduğunu kaydetti. Atalay, “Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene.” İfadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 2022 yılı asgari ücret tutarının belirlenmesinde toplumu tebessüm ettirecek ve memnun edecek bir rakamın çıkması gerektiğini söyledi. “Bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa, biz de altına imza atarız” diyen Atalay, tarımı olmayan ülkelerin sanayisinin de olamayacağını dile getirdi.

Atalay: “Bu Sene 45 Seneye Bedel Bir Sene”

Kıtlıkta çelik yenmeyeceğini ancak domates yenebileceğini söyleyen Atalay, “Domates tarlada 1 lira, markette 10 lira. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım. Bu arada ne oluyorsa problem orada şeklinde konuştu. TÜRK-İŞ Genel Başkanı, asgari ücret çalışmaları hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

“Asgari ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, 'Asgari ücret yükselirse batarız.' diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve protokolü sözleşmesi yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu sözleşmelerindeki aldığımız oranlar iyiydi ama bu sene biraz daha mükemmel oldu. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene.

HABERİ PAYLAŞ: