Eylül ayında açıklanan enflasyon oranı ile birlikte birçok dükkan ve işyeri sahibi kira artışlarında yaşanacak dalgalanmayı merak etti. Eylül ayında açıklanan enflasyonla birlikte Ekim ayına yansıyacak kira artışı merak edilirken binlerce dükkan ve kira sahibi aynı soruyu sordu. Peki ekim ayı dükkan kira artış hesaplaması nasıl yapılır? Ekim ayı işyeri kira artış hesaplaması nasıl yapılır?

Gelen enflasyon her şeyi etkilerken dükkan ve işyeri sahipleri kira fiyatlarına gelecek zammı merak etmeye başladı. Kira artışlarında yaşanacak dalgalanmayı önceden öğrenmek isteyen işyeri sahipleri 'ekim ayı dükkan kira artış hesaplaması nasıl yapılır?' sorusunu arama motolarında aratmaya devam ediyor. Peki TÜİK Ekim ayı kira artışı ne kadar oldu? Ekim ayı dükkan ve işyeri kira artışı nasıl hesaplanır?

TÜİK EKİM AYI KİRA ARTIŞI NE KADAR OLDU?

Eylül ayında açıklanan enflasyon artışı Ekim ayını etkileyen kira artış oranını hesaplama konusunda oldukça yardımcı olurken binlerce işveren dükkan ve işyeri kiralarının ne kadar olacağını merak etti. Son 2 yılda hem asgari ücrete hem de çalışan sigortasına gelen zammın ardından işverenler şimdi de işyeri ve dükkan kiralarına gelecek zammı merak etmeye başladı. Peki TÜİK Ekim ayı kira artışı ne kadar oldu? Ekim ayı dükkan ve işyeri kira artışı nasıl hesaplanır?

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

2022 senesinde artan dolar kuru ve enflasyon hem çalışanların hem de işverenlerin hayatını yakından etkilerken zam yapılan en büyük şey ev kiraları oldu. Ev kiralarına gelen zammın altından kalkamayan kiracılar için 'sabit oran' kuralının getirilmesinin ardından haksız kazancın önüne geçilmeye çalışıldı. 

Sabir oran kuralına göre ev sahiplerinin kiracılara uygulayabileceği maximum aylık kira artışı %25 olabilecek. Kira sözleşmeleri üzerinde uygulanabilecek kira artışının en fazla %25 olmasının ardından kiracılar rahat bir nefes aldı. Ekim ayında sözleşme yenileyen kiracılar için TÜFE zam oranını 3 Ekim Pazartesi günü açıklayacak. Yapılacak zam oranının %25'i geçmemesi kuralı baz alınacak.