TOKİ, Valilikler ve Belediyeler Resmi Araçları Yok Pahasına Satıyor! 130 Bin Liraya Temiz Arabalar!

2. el araba pazarına kurumlarda girdi. Devlet kurumları ellerinde bulunan araçları satışa çıkardı.

Ekonomi 12.10.2021 - 12:03 12.10.2021 - 12:03 Göksel Sarı

Sıfı araba almak için ciddi maddi destekler ihtiyaç duyan vatandaşlar 2. el pazarına yöneldi. Ancak bu durumda da fiyatların artması ile beraber bankalardan kredi kullanmadan 2. el bir araba almak neredeyse imkansız hale geldi. Anca bir araç sahibi olmak isteyenler için ucuz maliyetli bir yöntem daha var.

Piyasanın Altında Fiyatlara Satılıyor

Birçok kamu kurumu ikinci el pazarında araçlarını satışa çıkarmaya başladı. TOKİ, belediye başkanlıkları ve valilikler gibi kurumlar hizmet süreleri dolmuş araçları satışa koydu. Resmi internet sitelerinde yayınladıkları ilanlar ile satışa konulan araçları duyuran kurumlar piyasanın altında ilk teklif fiyatları belirledi.

İhale usulü ile satılacak olan araçlara en fazla teklifi verenler sahip olabiliyor. Farklı marka ve modellerde satılan araçlar için açılan ilanlar ve piyasa değerinin en az yüzde 20 altında satışlar yapılacak. İşte bazı kurumların yayınladığı araç satış ilanları.

TOKİ’den Araç Satışı

•TOKİ Ford Transit marka 1996 model aracını 25 bin liradan başlayan fiyat ile satışa koydu. Açık artırma usulü ile yapılacak olan satış için ihale tarihi 13 Ekim Çarşamba saat 10.00 olarak belirlendi.

•TOKİ satışa sunduğu bir başka araç olan 2008 model Audi marka için ise 160 bin lira ilk fiyat belirlemiş durumda

Gaziantep Valiliğinden Araç Satışı

•Gaziantep Valiliği 2009 model Volkswagen Jetta marka aracını satışa çıkardı. Araç için ihale bedeli 130 bin lira olarak belirlendi .

•Gaziantep Valiliği 2011 model Mercedes Benz marka aracını satışa çıkardı. Araç için ihale bedeli olarak 265 bin lira ilk fiyat teklifi belirlendi.

Bu araçları satın almak için en önemli şart ise kurumlara başvuruların yapılması.  İhale tarihlerinden önce başvuruların tamamlanması gerekiyor. Farklı belediye ve valiliklerde yayınladığı ilanlar ile araç satışlarına devam ediyor. İlan yayınlayan kurumların resmi  sayfalarınıda bu ilanları bulabilme imkanını bulunuyor. İlanların güncelleme tarihlerine de dikkat etmek gerekiyor.