Ev sahibi olmak isteyen kişiler için TOKİ 1 milyon arsa başvurusu başladı. TOKİ ilk evim arsa başvuru ekranı bugün itibari ile açılırken arsa başvurusu yapmak isteyen kişiler müstakil ev yaptırma maliyeti rakamlarını arttırmaya başladı. TOKİ'nin arsa satışı için başvurular bugün itibar ile başlarken beklenen illerde ilk etapta 100 bin arsa toplamda ise 1 milyon arsa için başvuru ekranı açıldı. 

TOKİ ilk evim arsa başvurusu bugün itibari ile e-Devlet üzerinden açılırken aynı zamanda Ziraat Bankası ve Halkbank başvuruları da başladı. Başvuru yapmak isteyen kişiler arsa satışlarının başladığı iller kadar bu arsaların üzerine müstakil ev yapmak isteyen kişiler için ev yaptırma maliyeti de merak konusu oldu. 

TOKİ İLK EVİM ARSA BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK?

Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak

1 milyon altyapılı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri için başvuru ekranı bugün itibari ile açılırken başvuru yapmak isteyen kişiler için merak edilen detaylar bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan kabine toplantısı sonrasında açıklanacak. İşyeri için başvurular e-Devlet yanı sıra il merkezlerinde yaşayan kişiler için Ziraat Bankası ilçe merkezinde yaşayan kişiler için ise Halkbank şubeleri üzerinden kabul edilecek. Arsa başvuruları ise sadece Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kabul edilecek. 

MÜSTAKİL EV YAPTIRMA MALİYETİ HESAPLAMA! 2 KATLI EV KAÇA MAL OLUR FİYATLARI 2022?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan inşaat maliyeti verilerine göre ne yazık ki maliyetlerde yaşanan artış tüm hızı ile devam ediyor. İnşaat maliyeti şantiyede kullanılan malzemelerin markası, kalitesi ve miktarına göre değişkenlik gösterebilmekte olup döviz kurları nedeni ile demir ve çimento fiyatlarında günlük değişiklikler de yaşanabilmektedir. 

Projeye ilk başlangıç aşamasında zemin etüdünün yapılması ve belediyeden gerekli yasal izinlerin alınması için ortalama 45 bin liralık bir gider yapılması gerekir. 100 m2 ortalama müstakil ev inşaat maliyeti tüm giderler dahil olmak üzere ortalama 520 bin TL olarak hesaplanmaktadır. Giderler işçilik maliyetlerine göre değişmekle beraber döviz kurlarında yükseliş ile bu rakamlar günlük olarak aşağı ya da yukarı yönlü olarak değişebilmektedir.