TL Korumalı Mevduat Hesabını Akbank Duyurdu Birikimlerinizi Dolar, Euro ya da Sterline Endeksleyebilirsiniz!

Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesabı İle Kur Farklılıklarından Etkilenmeden Birikimlerin Döviz ve TL biçiminde korunmasını sağlıyor.

Finans 01.01.2022 - 15:42 01.01.2022 - 15:42 Serhat Karaman

Cazip fırsat oranlarıyla birlikte Akbank’ın sunduğu, ülkemizde yeni yürürlüğe giren Kur Mevduatı Hesapları’ndan yararlanabilirsiniz. Yabancı paralar aracılığıyla ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkarılan hesapları Dolar, Euro veya Sterlin para birimleri üzerinden endeksleyebilirsiniz. Farklı vade seçenekleri sunan Akbank, belirli limitler üzerinden işlem yapılması gerekliliğini de belirtmiştir. Kur Korumalı Mevduat Hesabı için Akbank üzerinden 3, 6, 9, 12 ay vade seçenekleri ile birlikte, 10.000 TL olarak belirlenmiş olan alt limit ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Gelir vergisi stopajının uygulanmadığı bu hesap üzerinden kısmi bir miktar para çekilmesi mümkün olmamaktadır. 

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı’nın Döviz Değişimine Göre Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından günlük olarak belirlenen sabit döviz kuru üzerinden Kur Korumalı TL hesaplarındaki döviz biçimleri değerlendirilmektedir. Her gün saat 11:00 saatinde belirlenen bu kur ile tüm hesaplamalar yapılır. Vade oranlarına göre birlikte, başta belirlemiş olduğunuz faiz oranları uygulanır. Faiz oranları, vadenin süresine göre farklılık gösterirler. Vade sonunda kurdaki değişimlerle birlikte kur getirisi faiz getirisinden yüksekse, kur getirisinden faydalanılır. Kur getirisi faiz getirisinden düşük ise de faiz getirisinden faydalanılır. Hesabın vade süresinden önce kapatılması durumunda ise o andaki döviz kuru ile hesap açıldığı zamanki döviz kuru Merkez Bankası tarafından karşılaştırılır. 

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Akbank, faiz oranlarını belirlerken vadelerin süresini ve yatırılmış olan miktarı göz önünde bulundurur. Faiz oranları vade sürelerine göre farklılık gösterirken, Akbank’ın sunmuş olduğu en düşük ana para miktarı ise 10.000 TL olarak belirlenmiştir. 10.000 TL ve üzerindeki miktarlara göre de faiz oranları belirlenir. Akbank, Kur Korumalı TL Mevduat hesabının şu anda, 3,6,912 aylık vade ve 10.000 TL üzeri için sunmuş olduğu faiz oranı %17 olarak hesaplanmıştır. Akbank’ta, Kur Korumalı Mevduat Hesapları için şu anda bir üst limit bulundurulmamaktadır. Dilenen miktarın 10.000 TL’den az olmaması durumunda fazlalığı değerlendirilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@