Telefonunu şarja takanlar dikkat! Elektrik faturanızı alın PTT'ye koşun, devlet sizin yerinize ödeyecek

Verilen devlet destekleri 2023 yılı öncesinde hız kazanarak devam ediyor. Günden güne artış gösteren destekler arasında dikkat çeken elektrik tüketim desteğinin detayları haberin devamında...

Finans 10.10.2022 - 11:30 10.10.2022 - 11:57 Berkay Demiröz

2022 yılının öncesinde devlet tarafından vatandaşlara verilen destek ödemeleri dikkatleri üstüne çekiyor. 2023 yılı öncesişnde hız kesmeden duyurulmaya devam eden devlet destekleri arasında en çok dikkat çeken destek ödemelerinden olan elektrik tüketim desteğine ilişkin yeni açıklamlaar ise dikkatleri üstüne topladı.

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren elektrik tüketim desteği miktarlarında yapılan artış sonrasında pek çok vatandaş evlerinde kullandığı elektriğin faturasını ödeme yükünden kurtulacak.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için duyurulan bu devlet destek ödemeleri günden güne artarak devam ederken son olarak gelen bilgiler kapsamında elektrik tüketim desteklerinin tutarları da duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılmış olan açıklama ile duyurulan elektrik tüketim desteklerine ilişkin sorular da cevap buldu.

Çok sayıda vatandaşın gerek arama motorlarında gerekse sosyal medya platformlarında sıkı bir şekilde her gün araştırdığı elektrik tüketim desteği ile ilgii Bakan Yanık tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 108 lira, 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 144 lira, 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 180 lira ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 216 lira sağlayacağız.”

Bakan Yanık tarafından yapılmış olan bu açıklama sonrasında T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenecek olan tutarlar belli oldu.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Devlet tarafından sunulan elektrik tüketim desteğini almak isteyen vatandaşların destekten yararlanabilmek için başvuru yapmaları gerekli görülüyor.

Vatandaşlar başvurularını e- Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sosyal Yardım Başvuruları kısmından başvurularını yapabilir ve PTT şubelerinden kredilerini alabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@