Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan faiz indirimi sonrası gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Bankaların da 100 baz puanlık faiz indirimi rakamını kendi oranlarına yansıtması beklenmişti. Başta kamu bankaları olmak üzere oluşan beklenti tam tersi bir reaksiyon gösterdi.

Özel bankalar beklenen faiz indirimi hamlesinin tam tersine faizleri yükseltirken kamu bankaları ise sabit tutmayı tercih etti. Ancak tüm bankalarda kredi iştahının kapandığı görüldü. Pek çok kişi yüksek kredi notu ve aylık gelir belgesine rağmen kredi reddi kararı aldığını belirterek bankalardan şikayetçi oldu. 

BANKA NEDEN KREDİ ONAYİ VERMEZ, KREDİ BAŞVURUSU NİYE REDDEDİLİR?

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin 2 kritere sahip olması gerekir. 18 yaşını doldurmuş ve aylık düzenli belgeli geliri olan herkes kredi başvurusu yapabilir. Ancak bankalar kredi başvurusunu onaylamama hakkına sahiptir. Kişinin düşük kredi notu olması, kara listede olması ya da talep ettiği kredi miktarının aylık gelirini karşılamaması en sık görülen red nedenleri arasında yer almaktadır.

Buna ek olarak bankalar dönem dönem ekonomi yönetiminin uyguladığı politikalar ya da ülkenin mevcut ekonomik durumu ile mali riskler nedeniyle kredi iştahını kaybeder. Bu süreçte kredi onayı almak zorlaşır ve kredi çekilen tutar düşer. Finans kulislerinde bu dönem "kredi musluklarının kapatılması" olarak nitelendirilir.

kredi-reddi

BANKALAR KREDİ MUSLUKLARINI NEDEN KAPATTI?

İş Bankası’ndan Her Şey Dahil Kredisi! İş Bankası’ndan Her Şey Dahil Kredisi!

Son dönemde enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ve piyasada ki risk faktörünün de artması ile bankalar kredi onayı vermeyi zorlaştırdı. Kamu bankaları tarafından verilen bireysel kredilerde de durumun aynı olduğu belirtilirken konut ve KOBİ kredi paketlerinde dahi kredi red kararlarının arttığı belirtiliyor.

Bankalar bir yandan piyasada artan risk faktöründen kendilerini korumaya çalışırken bir yandan da kredi sıkılaşması politikasına uyum sağlamaya çalışıyorlar. Vatandaş ise özellikle de ihtiyaç kredisi onayı konusunda zorlanıyor. Kredilerde başvurulan limit yükseldikçe onay almak zorlaşıyor. Bazı bankalar daha zor kredi onayı verirken özellikle de ihtiyaç kredisi paketlerinde kredi onayının alınmasının daha zor olduğu belirtiliyor. Yine düşük aylık gelir belgesi olan ya da yüksek maaşlı çalışmasına rağmen bordrosu asgari ücret üzerinden yatırılan kişiler kredi onayı almakta zorlanıyor.