Milyonlarca kişi için emlak vergisi 2. taksit ödemesi için geri sayım başlarken tek evi olan kişilere ise müjdeli haber geldi. Türkiye sınırları içerisinde sahip olduğu taşınmaz mallar için kişiler emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmekte olup vergi ödemeleri her sene düzenli olarak yapılmaktadır. 

Emlak vergisi ödemeleri her sene Mart ayında başlar ve isteyen kişiler Mayıs ayının sonuna kadar tek seferde nakit ödeme yaparken isteyen kişiler ise ikinci taksit ödemesini Kasım ayında yapmak üzere toplam borçlarını 2 eşit taksit halinde ödeme imkanı elde etmektedir. Borç ödemesinde dikkat edilmesi gereken nokta ise muafiyet hakkıdır. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ NEDİR, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi ödemelerinde de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergilemede adaleti sağlamak adına muafiyet hakkı vermektedir. Tek evi olan kişiler aranılan belirli şartları taşımaları durumunda emlak vergisi muafiyeti hakkı kazanır. Emlak vergisi muafiyeti sadece sahibi olduğu evin tek evi olması şartı ile; Evi 200 metrekareden küçük olan ve hiçbir geliri olmayan ev hanımları, emekliler, işsiz kişiler, şehidin yetim çocukları ve dul eşi ile gazileri kapsamaktadır. 

emlak vergisi ödeme

Bu kişiler dışında kalan herkes otomatik olarak emlak vergisi mükellefi kabul edilir ve vergi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödenmezse aylık gecikme faizi işletilir ve emlak vergisi borcu olan taşınmazın satışı mümkün olmadığı için taşınmaz satışı esnasında bu borç faizi ile belediyeler tarafından tahsil edilir. 

Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı

emlak vergisi para iadesi

emlak vergisi para iadesi 2

TEK EVİ OLANLARA MÜJDE! GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ ALACAĞINIZ OLABİLİR

Tek evi olanlar için verilen müjdeli haber ile KDK emsal karar açıkladı. Emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen bu haktan haberdar olmayan milyonlarca kişiye para iadesi kapısı açıldı. Sizde emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen para ödediyseniz ve tek eviniz varsa hemen ödeme yaptığınız belediyeye başvuru yaparak para iadesi talebinde bulunabilirsiniz. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR, EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ NEDİR?

Yukarıda yer alan şartları taşıyorsanız oturduğunuz evin bağlı olduğu belediyeye yazılı olarak başvuru yaparak hemen muafiyet başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için dilekçe yazmanıza gerek yoktur. Belediyeye başvuru yaparak sözlü talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır.