TCMB Açıkladı! Ticari Kredi Faizleri Son Ayların Zirvesinde! Banka Kredi Faizleri ise Yükseliyor! İşte En Uygun Banka Kredileri…

Merkez Bankası’nın son verilerine göre, ticari kredi faizleri son 2,5 ayın zirvesine yerleşti. 8 Ekim’den bu yana en yüksek oran görüldü…

Kredi 28.12.2021 - 14:29 28.12.2021 - 14:29 Serhat Karaman

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), arka arkaya verdiği faiz indirimi kararları sonrasında bazı tüketici kredisi ürünlerinde bankaların faiz indirimi yapmasını sağlamıştı. Açıklanan son veriler ise diğer kredilerde ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. 17 Aralık haftasına ilişkin yayımlanan verilere göre, ortalama ticari kredi faizlerinin yüzde 20,91 seviyesine kadar yükseldiği belirtildi. 

Ticari kredi faizlerinin son ayların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yaşanan artışın 1,3 puan seviyesinde olduğu belirlendi. Tüketici kredilerinde de benzer bir artış yaşanması ise dikkat çekti. Hükümetin faiz indirimi politikaları sonrasında bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan artışlar ise dikkat çekiyor. 

Konut, İhtiyaç ve Tüketici Kredisi Faizleri Arttı!

TCMB’nin son dönemde faiz indirimi döngüsüne girmesinin ardından yenilenen oranlar dikkat çekti. Ticari kredilerde son ayların en yüksek seviyesi görülürken diğer kredilerin faiz oranlarında da benzer bir artış gözlemleniyor. Konut kredisi faiz oranlarında 0,1 puanlık bir artış yaşanırken, tüketici kredilerinde ise bu oran 0,3 puan olarak belirlendi. 

Merkez Bankası’nın yayımlanan son verilerine göre ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 25,2 seviyeleri görülerek 0,1 puanlık azalış görüldü. Bankaların kredi ürünlerinde faiz artışlarının yaşanması uzmanlar tarafından dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. Vatandaşlar ise Merkez Bankası’nın faizleri indirmeye devam ederken bankaların kredi faiz oranlarının neden arttığını merak etmeye başladı. 

En Uygun Kredi Veren Bankalar 

Konut, ihtiyaç, tüketici kredileri ve ticari kredilerde son verilere göre artış yaşanması sonrasında en uygun kredi faiz oranlarına sahip bankalar merak edilmeye de başladı. Kamu bankalarının TCMB’nin faiz indirimi sonrasında özellikle konut kredisinde düşük faiz uygulaması memnuniyetle karşılanıyor. Bazı bankalar ise düşük miktarda ihtiyaç kredilerini faizsiz olarak sunmaya başladı. Kamu bankalarının yanı sıra Akbank ve ING Bank gibi birçok bankanın ihtiyaç kredilerinde cazip fırsatlar sunulmaya devam ediyor. 

Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde güncel oranlar ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:
•    Vakıfbank İhtiyaç Kredisi: Yüzde 1,55
•    Ziraat Bankası Taşıt Kredisi: Yüzde 1,61 
•    Halkbank Konut Kredisi: Yüzde 1,20 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@