2023 yılına girmeye çok az bir zaman kalmışken vatandaşlara verilen devlet desteklerinin miktarları ve tutarları da büyük ölçüde artırıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan destek tutarları sürekli olarak artırılırken vatandaşların ihtiyaçlarının da karşılanmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Gelen son bilgiler kapsamında TC Kimlik numaralarının son hanesi 0 - 2 - 4 - 6 - 8 olan vatandaşlara en az 850 TL tutarında ödeme yapılacağı bildirildi.

Aile Destek Programı adı altında sunulan destek programı ile ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara destek ödemesi gerçekleştirileceği duyuruldu. Vatandaşlar için büyük önem taşıyan destek ödemeleri arasına yeni eklenen bu destek kampanyası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu.

Yapılmış olan duyurular kapsamında vatandaşlara ödenecek olan tutarlar da açıklandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye Aile Destek Programımızın kapsamını geliştiriyoruz, bütçesini de 40 milyar liraya yükseltiyoruz. Böylece toplam hane sayısını yaklaşık onda birine kavuşacak etkinliğe kavuşturuyoruz. Çocuklarımız için ilave destekler getiriyoruz. Elektrik tüketim desteğinden aile desteği programına dahil olan aileler de yararlanabilecek."

Öte yandan konuya ilişkin aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da konuyla ilgili şu sözleri kaydetti; "Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL'ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz"

AİLE DESTEK PROGRAMI NASIL ALINIR?

Bakanlık tarafından sunulmakta olan programdan faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şart ve koşulları sağlıyor olmaları gözetiliyor. İşbu şart ve koşullar şu şekilde;

Ayda 415 TL ödeme ile Halkbank 10 bin TL ihtiyaç kredisi anında cebinizde! Ayda 415 TL ödeme ile Halkbank 10 bin TL ihtiyaç kredisi anında cebinizde!
  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması

Bu durumlardan herhangi biri geçerli olan kişilerin başvurmaları halinde başvurular geçerli sayılmayacaktır.

İlgili destek programından faydalanmak ve verilen tutarı almak isteyen vatandaşlar programa başvurularını e- Devlet kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu SYDV'lere yapabiliyorlar.

Bu kapsamda verilen tutar ise 850 TL ila 1250 TL arasında çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.