Taşıt Kredisi Limitleri ve Vadesi Değişti Piyasalar Hareketlendi! Araç Alacaklar Bu Kredileri Tercih Ediyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt kredisi limitlerini ve vadelerini artırdığı düzenlemeyi duyurdu. ING, Akbank ve Fibabanka’dan cazip oranlar…

Kredi 24.02.2022 - 16:32 24.02.2022 - 16:32 Serhat Karaman

Taşıt kredilerinde BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında piyasaların kısa süre içinde yeniden hareketlenmesi hedefleniyor. Limitlerin ve vade sürelerinin düzenlenmesinin ardından birçok banka ise yeni oranları ile kredilerini duyurdular. 

Taşıt kredisi limitlerinin BDDK tarafından 400 bin TL’lik bir araçta yüzde 70 ve 48 aya kadar vadeye yükseltilmesinin ardından gelen yeni oranlar birçok kişinin artan otomobil fiyatlarında rağmen araç sahibi olmasını sağlayacak. Düzenlemenin asıl amacının ise piyasalarda görülen ciddi durgunluğun giderilmesi olarak açıklandı. 

Taşıt Kredisi Limitleri Ne Kadar Oldu?

BDDK taşıt kredilerini yeniden düzenledi. Yapılan düzenlemeye göre nihai fatura değeri 120 bin TL’ye kadar olan araçlar için yüzde 70’ine kadar sağlanan krediler için 48 ay vade uygulanırken, yeni düzenleme sonrasında bu oran 400 bin TL’ye çıkarıldı. 

  • Nihai fatura değeri 400 bin lira ve altında olan araçlar yüzde 70’ine kadar 48 ay vade, 
  • Nihai fatura değeri 400 bin lira – 800 bin lira arasında olanlar yüzde 50’sine kadar 36 ay vade,
  • Nihai fatura değeri 800 bin lira – 1 milyon 200 bin lira olan araçlar yüzde 30’una kadar 24 ay vade ile kullandırılacak. 

ING Bank Taşıt Kredisi 

Haber

Yeni düzenleme sonrasında ING Bank tarafından taşıt kredilerinde cazip teklifler sunulmaya başladı. 0 ve 8 yaşına kadar ikinci el araçlarda kullandırılacak kredilerde farklı oranlar uygulanmaktadır. Sıfır araçlar için yüzde 1,69 faiz oranları ile kredi verilmektedir. 

Akbank Taşıt Kredisi 

Akbank üzerinden kullandırılacak taşıt kredilerinde ister 0 km ister 2. el araçlarda olsun fark etmeksizin yüzde 1,75’ten başlayan avantajlı faiz oranları uygulanmaktadır. Kredi miktarına ve vade tercihlerine göre faiz oranları da değişiklik gösterebilir. 

Fibabanka Taşıt Kredisi 

Fibabanka tarafından 2. el ve 0 km araçlar için 3 aydan 48 aya kadar vade seçenekleri ile kredi sunuluyor. Sıfır araçlar için yüzde 1.61’den başlayan faiz oranları uygulanırken, ikinci el araçlarda ise yüzde 1.56’dan başlayan avantajlı faiz oranları uygulanmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@