Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında İndirim Yerine Bindirim Yapıldı! Vatandaş Tepkili

Merkez Bankası'nın politika faizinde 200 baz puan indirim yapması konuşulurken bu faiz indirimi taşıt kredilerine yansımadı. Bankalar mevduat faizini düşürdü ancak taşıt kredisi faizlerini yükseltti…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Mart ayında görevi Naci Ağbal’dan devralan Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı koltuğuna oturdu. Kendi döneminde ilk faiz indirimini geçen ay yapan Kavcıoğlu, politika faizini 1 puan indirerek yüzde 18 seviyesine düşürmüştü. Dün gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında ise faiz indirimi 2 puanlık yapıldı. Piyasaları şaşırtan bu hamle sonunda vatandaşların gözü bankaların taşıt kredisi ürünlerinde ne kadar faiz indireceğine çevrildi.

TCMB Faiz İndirimi Mevduata Yansıdı

Merkez Bankası’nın eylül ayındaki faiz indirimi kararının ardından kredi faizlerinde sınırlı bir hamle gerçekleşti. 15 Ekim tarihinde bankaların uyguladığı ortalama mevduat faizleri 1 aylık için 0.35 puan, 3 aylık için 0.76 puan ve 6 aylıkta 1.65 puan indirildi. Yıllık bazda vadeli mevduat faiz oranları 2.68 puan indirilirken, bir yıldan uzun vadeli mevduat faizlerinde ise 1.57 puan indirim yapıldı.

Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında Bindirim Yapıldı

Geçtiğimiz ay Merkez Bankası’nın 1 puanlık faiz indirimi kararı, mevduat hesaplarında yüksek seviyeden yansıtılırken taşıt kredisinde aynı durum geçerli olmadı. Bankalar eylül ayındaki faiz indirimi sonrasında ihtiyaç kredisinde de 0.14 puanlık bir indirim yapmıştı. Bankalar bu dönemde taşıt kredisi ürünlerinde indirim yapmak yerine 0.21 puan arttırma yoluna gitti.

Yeni Faiz Kararı Sonrası Ne Olacak?

Geçtiğimiz ayki faiz indiriminden sonra bankaların ihtiyaç kredilerinde çok düşük faiz indirimi yapması, konut kredisi faizlerini değiştirmemesi ve taşıt kredilerinde faiz arttırması tepki topladı. Bu hafta gerçekleşen 2 puanlık faiz indirimi bankaların henüz mevduat ve kredi faiz oranlarına yansımadı. Gelecek haftadan itibaren bankaların konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi ürünlerinde faiz indirimi yapması bekleniyor.

Ancak geçtiğimiz ay olduğu gibi bankalar bu indirimi çok düşük seviyede tutabilir veya hiçbir faiz değişikliği yapmadan kredileri aynı faiz oranıyla vermeye devam edebilir. Bankaların nasıl bir yol izleyeceği önümüzdeki hafta netlik kazanacak.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN