İlk etapta 90 bin kişinin kadroya girmesini sağlayacak olan yeni sözleşmeliye kadro düzenlemesi için geri sayım sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son dakika açıklamaları ile yeni düzenleme bir kere daha gündeme gelirken 2022 sözleşmeliye kadro gelecek mi, kimleri kapsıyor ve ne zaman gelecek soruları bir kere daha gündeme geldi. 

2022 SÖZLEŞMELİLERE KADRO SON DAKİKA! 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülen süreç konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur Sen yönetimi özel bir toplantı ile bir araya gelmişti. Bakanlık memurların taleplerini dinleyerek çalışmalarına buna göre yön vermek için gerekli notlarını alırken Memur Sen ise kadro bekleyen taşeron işçilerin talepleri ve beklentilerini bakanlığa iletmişti. 

taşerona kadro

Hatırlanacağı üzere Memur Sen ile hükümet arasında imzalanan 6. Dönem Toplu sözleşme maddeleri arasında taşeron işçilerin durumları da yer almıştı. Sözleşmeli personele kadro konusunda açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul "Temel talebimiz, kamudaki sözleşmeli çalışanların kadroya alınması. Geçmişte bu konuda adımlar atıldı. 2011 ve 2013'te 4/B'li sözleşmeli personel kadroya alındı. Bu, kamu maliyesine hiçbir yük getirmediği gibi, iş barışına ve kamunun verimliliğine katkı sağladı. Bu dönemde de süreli-süresiz ayrımı yapılmaksızın bütün sözleşmeli personelin güvenceli istihdama kavuşturulmasını istiyoruz" diyerek taleplerini iletmişti. 

taşeron işçi kim

90 BİN TAŞERON İŞÇİ KİMLERİ KAPSIYOR, 90 BİN İŞÇİ KİMLER?

Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı Çalışan Anneye Devlet Destekleri Nelerdir? 2023 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı

90 bin taşeron işçi dağılımı konusunda son dakika açıklaması yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin "Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda geçtiğimiz yıllarda hükümetimiz önemli bir reforma imza attı. Yaklaşık 1 milyon işçiye kadro verildi" diyerek geçmiş dönemde yapılan düzenlemeye dikkat çekti. 

Bakan Bilgin 90 bin işçi kimler sorusuna ise verdiği yanıtta "O zamanlarda 90 bin işçi bu fırsattan istifade edemedi. Onların problemlerini kasım ayında ya da daha erken çözmüş olacağız. Şu anda geçici işçiler sorunu var. 90 bin işçinin kadroya alınması için çalışmalarımız sürüyor" diyerek söz konusu işçilerin bir önceki düzenlemeden yararlanamayan kişiler olduğunu söyledi.