Tarım Kredi Kooperatifleri’nde Fiyatlara Zam! Ayçiçek Yağı Ne Kadar Oldu?

Gıda fiyatlarındaki yükseliş milyonlarca vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilerken buna çözüm bulmak için Tarım Kredi Kooperatifleri öne çıkarılmıştı. Vatandaş çözüm beklerken yine zamlardan kaçamadı…

Ekonomi 27.10.2021 - 21:29 27.10.2021 - 21:29 Göksel Sarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gıda fiyatlarında büyük sorun yaratan artış için zincir marketleri sorumlu tutmuştu. Cumhurbaşkanı talimatıyla Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ülke geneline yayılması ve vatandaşların uygun fiyatlarla gıda ürünlerine erişmesi planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1000 mağaza açılmasını talep ettiği Tarım Kredi Kooperatiflerinde de fiyatlara zam geldi. Bu zammın gerekçesi olarak, artan gıda maliyetleri gösterilirken vatandaşlar tepkisini dile getirdi.

20 Gün Sonra Zam Yapıldı

Tarım Kredi iştiraki Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik AŞ, yüksek fiyatlar sebebiyle vatandaşların tepkisini çekmişti. Bunun üzerine haber kanallarında bu konu gündem olunca kooperatif tarafından yazılı açıklama yapılmış ve başta ayçiçek yağı, süt ve çay olmak üzere bazı ürünlerin fiyatı paylaşılmıştı. Bu paylaşımdan 20 gün sonra fiyatlara zam geldiği görüldü. Böylelikle vatandaşın yükselen gıda fiyatlarına karşı çözüm olarak gördüğü Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki fiyatlar, şikayet edilen zincir marketlerin seviyesine yetişti.

Ayçiçek Yağı, Süt ve Çay Fiyatlarına Zam Yapıldı

Bugün basında yer alan haberlere göre Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki gıda fiyatlarının zamlandığı ifade edildi. Paylaşılan fiyat listesine göre 20 gün önce 64,5 TL olan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı zamdan sonra 79,90 TL’ye yükseldi. Süt ve çay fiyatlarına gelen zamlar da vatandaşın dikkatinden kaçmadı. Bu ürünlere gelen zamma karşılık bakliyat ürünlerinin fiyatlarına zam yapılmaması vatandaşları sevindirdi.

Zincir marketlerin gıda fiyatlarında yükseliş yaratması yönündeki tartışmalar devam ederken, Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki fiyatlar da yavaş yavaş gündem olmaya başladı. Talimatla Türkiye çapında 1000 yeni market açması beklenen Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çay ve süt fiyatlarına da zam geldi. Ayçiçek yağı gibi 20 gün önce paketi 27,95 TL’den satılan çay fiyatı zammın ardından 32 TL’ye çıktı. Benzer şekilde öneki fiyatı 4,75 TL olan 1 litrelik süt fiyatı 6.95 TL’ye yükselerek zincir marketlerdeki fiyat seviyelerini yakaladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@