Enflasyon oranları ve döviz kuru karşısında Türk Lirası'nın değer kaybediyor olması nedeniyle ülkenin güvenilirliği ve kredilendirme kuruluşları tarafından aldığı dereceler de büyük ölçekli olarak düşüş gösteriyor. B+ seviyelerine kadar gerileyen kredi notu sonrası faizlerin artırılması beklenirken gelen bir karar ile faizler baz puanda indirilmişti. Bu karar sonrasında Dolar/TL kurunda yine bir artış görülmüştü.

Enflasyon sürekli olarak artış göstermeye devam ederken uluslararası ölçekte de Türkiye'nin güvenilirliği düşüş gösterdi. Türkiye'nin kredi notunda yaşanan büyük ölçekli düşüş nedeniyle dünya ekonomilerindeki güvenilirliği de azalmıştı.

Bloomberg tarafından hazırlanan habere göre dünyanın en büyük ve güvenilir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Standard And Poor tarafından Türkiye'nin kredi notu büyük ölçüde düşürüldü.

Covid-19 pandemi sürecinde küresel ölçekte başlayan ekonomik sorunlar ve enflasyondan en çok etkilenen ülkelerden olan Türkiye, bu süreçte izlediği yol haritası ile gerek ulusal gerekse uluslararası kişi ve kurumlardan büyük eleştiriler almıştı. Son olarak 1 yıldan fazla bir süredir faizlerin sürekli olarak düşürülmesi nedeniyle vatandaşlar dolar kurunun artmasından şikayetçi olmuşlardı. Bu durum ülke kredi notuna da yansıdı ve faizlerin düşürülmesi kararı ile Türkiye'nin kredi notunda düşüş gözlemlendi.

Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek

Bloomberg tarafından yazılan habere göre S&P geçtiğimiz Nisan ayında en son yapmış olduğu Türkiye kredi değerlendirmesinde B+ değerinde kredi notunu Türkiye için uygun görmüştü. Ancak politika faizlerindeki 100 baz puanlık düşüşün ardından faizlerin 12 seviyesine düşmesi ile S&P yeni bir değerlendirme yaptı ve Türkiye'nin kredi notunu B+ seviyesinden B seviyesine düşürdü. Gelen son bilgiler kapsamında Türkiye'nin kredi notunun daha da düşeceği öne sürüldü.