S&P Türkiye'nin Kredi Notunu Açıkladı! Uzmanlar Ekonomide İyimser!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu revize etti. Ekonomistlerin, Türkiye'de gelecek yıllar için umut vaat eden değerlendirmesi dikkat çekti…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu S&P, son raporunda Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendirdi. Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu güncelleyen S&P ekonomistlerinin gelecek beklentileri kafalarda soru işareti yarattı. Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notu “B+/B” yerel para birimi cinsinden kredi notu ise “BB-/Bé olarak teyit edildi.

Türkiye Kredi Notu Durağan Seviyede

Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan” olarak açıklayan S&P uzmanları, bu görünümün uzun bir süredir bu şekilde devam ettiğini kaydetti. Son dönemde Türkiye’nin ihracat alanındaki güçlü toparlanma ve yurt içi ekonomik faaliyetlerin dirençli kalmasına vurgu yapıldı. Koronavirüs salgınına karşı dirençli kalan yurt içi ekonomik faaliyetlerin desteği sayesinde bu sene Türkiye’den yüzde 8.6 büyüme bekleniyor.

S&P ekonomistlerinin raporunda Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde çeşitli ekonomik ve geçmişte dış şoklar ile ülke içindeki ekonomik sıkıntıları atlatan özel sektörün performansına dikkat çekildi. Özel sektörün desteği sayesinde Türkiye, gelişmekte olan piyasalardan daha hızlı bir toparlanma performansı gösterdi. Ülke ekonomisinin bu sene büyümeye devam ettiği ifade edildi.

Özel Sektörün Desteği Sürüyor

Türkiye’nin mali pozisyonu bakımından gelişmekte olan diğer pek çok ülkeye karşı avantajlara sahip olduğu belirtildi. Ayrıca S&P ekonomistleri, gelişmiş piyasalara göre Türkiye ekonomisinin güçlü kalmaya ve ülke kredi notlarını desteklemeye devam ettiği de açıklandı. Ülke ekonomisinde gelecek tahminlere dair verilerin de yer aldığı S&P raporu dikkat çekti.

S&P Enflasyon Beklentisini Açıkladı

S&P uzmanları, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 8.6, 2022 yılında yüzde 3.3 ve 2023 ile 2024 yıllarında ise yüzde 3.1 oranında büyüyeceğini öngörüyor. İşsizlik oranı ise 2921 yılında yüzde 12.6 seviyesinde, 2022’de yüzde 12.2 seviyesinde ve 2023 yılında ise 11.2 seviyesinde olacağı tahmin edildi.

Tüm dünyada enflasyon tartışmaları devam ederken S&P uzmanları Türkiye’nin gelecek yıllardaki enflasyon problemine yönelik tahminlerini açıkladı. Buna göre enflasyonun bu sene yüzde 17.3 seviyesinde olması beklenirken 2022’de enflasyonda büyük bir toparlanma görülmesi bekleniyor. 2022’de yüzde 12, 2023 yılında yüzde 9.5 ve 2024 yılındaki enflasyonun yüzde 9.2 olacağı öngörüldü.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN