Sosyal Güvenlik Borçları İçin Son Gün! Başvuranların Borçları Siliniyor!

Vergi borcu yapılandırması için son başvurular. 9 Haziran'da başlayan yapılandırma için kritik gün. 4 milyon kişi başvurdu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması kampanyasından faydalanmak için son gün son gün geldi. Vergi borcu yapılandırma başvurularının son tarihi daha önce Cumhurbaşkanı kararı ile iki kez birer ay uzatılmıştı. Bu kez uzatma kararı gelmedi ve sosyal güvenlik prim borçları için yapılandırma başvurularının son tarihi 30 Eylül Perşembe olarak kaldı

Yapılandırılan Vergi ve Ceza Borçları

30 Eylül Perşembe gününe kadar yapılacak başvurular ile bu yılın nisan ayından önceki döneme ait, genel sağlık sigortası prim borçları, işsizlik sigortası prim borçları, sigorta primleri, sosyal güvenlik destek prim borçları, ödeme imkanı artık ortadan kalkmış isteğe bağlı prim borçları, topluluk sigortası prim borçları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibi gerçekleştirilen, damga vergisi, özel işlem vergileri ve eğitime katkı payı, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan geri alacaklar, Bağ-Kur tarafından sigortalılarının  daha önce dondurulan hizmet sürelerinin bitmesi ile doğacak alacaklar yapılandırma kapsamına dahil edildi.

Gecikme Zammı Ve Cezası Siliniyor

Yukarıda listelenen vergi borcu, prim borcu ve cezaların yapılandırılması ile birlikte, uzun süre ödenmemiş miktarların gecikme cezası ve gecikme zamları da silinecek. Gecikme cezası ve zamanlarının yüzde 90’ı silinirken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi değişim Oranı üzerinden hesaplanan miktar ana borcun üzerine eklenecek. Peşin ödeme yapılması halinde yüzde 90’ı silinecek olan gecikme ve ceza zamlarının iki taksitle ödenmesi halinde ise yüzde 50’si silinecek.

Bağ-Kur’lulara Erken Emeklilik

Yapılandırılan bu borçlar üzerinde önceden uygulanan hacizler var ise kaldırılacak. Yapılandırılan borcun ilk taksidi zamanında ve eksiksiz ödenir ise borcu yoktur yazısı alınabilecek. Ayrıca Bağ-Kur’lular için daha önceden durdurulan hizmet sürelerinin yeniden hayata geçirilmesi ile erken emeklilik için avantajlı duruma geçecekler.

Bugüne kadar yapılandırmaları için başvuru yapan mükelleflerin sayısı 4 milyonu aşmış durumda. Ayrıca son bir hafta içerisinde yapılandırılan vergi ve ceza borçlarından devletin kasasından 10 milyar TL girdi

HABERİ PAYLAŞ: