Son Dakika: Yeni Vergi Paketi Düzenlemesi Duyuruldu! Nelere Vergi Geliyor?

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni vergi paketi düzenlemesi vatandaşların dikkatinden kaçmadı. Vergi paketinde önemli değişiklikler yapılırken 2023 yılında konaklama vergisi gelecek…

Finans 26.10.2021 - 13:39 26.10.2021 - 13:39 Serhat Karaman

Türkiye’de büyük bir kısmı çok yakından ilgilendiren yeni Vergi Paketi üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren vergi düzenlemelerinde küçük esnaf, çiftçi, sosyal medya kazancı elde edenlere yeni vergiler getirildi. Bu düzenleme kapsamında 850 bine yakın küçük esnaf, artık gelir vergisi ödemeyecek. Ayrıca çiftçi ödemeleri de gelir vergisinden muaf tutulacak.

Sosyal Medya Fenomenlerine Vergi Şoku

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye göre sosyal medya fenomenleri ve mobil cihaz uygulaması geliştirenler için yeni vergi düzenlemesi yapıldı. Büyük bir kısmı ilgilendiren vergi düzenlemeleri hakkında detaylar açıklandı. Bu kapsamda sosyal medyada paylaşım ve içerik kazancı elde eden kişiler 640 bin TL’ye kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek.

Sosyal medya içerik üreticilerinin kazançlarına uygulanacak stopaj kesintileri, bankalar tarafından yapılacağı için yıllık beyanname verilmesine gerek kalmayacak. Bu kapsamda 640 bin TL’yi geçen gelirlerde ise gelir vergisi hükümleri uygulanacak. Cumhurbaşkanı’na verilen yeni yetkilerle tütün mamulleri ve otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV oranları 3 katına kadar çıkarılabilecek.

Pek Çok Kalemde Yeni Vergiler Yolda

Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek. Ayrıca gelir vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne alınıp elektronik ortamda vergi daireleri hizmete açılacak. Yeni düzenlemeye göre konaklama vergisinin yükümlülük tarihi 1 Ocak 2023’e ertelenecek. Piyasada ATV ve UTV olarak adlandırılan dört tekerlekli arazi araçlarından yüzde 25 oranında ÖTV alınacak.

Karavanlar için uygulanacak vergi dilimlerinde değişiklik yapıldı. Buna göre mevcut uygulamada motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlardan, motora bakılmaksızın sabit yüzde 45 ÖTV alınacak.

Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu tarihi izleyen 5 yıl süre boyunca uygulanan damga vergisi kaldırılacak. Harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası da sürekli hale getirilecek. Bazı şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılarak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@