Son Dakika: TCMB Başkanı Enflasyon Beklentisini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son dakika açıklamalarıyla gündem oldu. Yıl sonu enflasyon tahminini açıklayan Kavcıoğlu, ayrıca faiz indirimleri konusuna değindi…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezi’nde Enflasyon Raporu 2021-4 tanıtımı amacıyla toplantı düzenlendi. Bu toplantıya katılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon tahminlerini açıklarken, faiz konusunda da önemli değerlendirmede bulundu. TCMB Başkanı, 2021 yılı sonunda enflasyon oranının yüzde 18,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Daha önceki enflasyon tahmin oranı yüzde 14.1 seviyesindeydi.

Faiz İndirimleri ve Enflasyon Konusunda Açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 yılından sonra 2022 yılı enflasyon beklentilerini de sıraladı. Daha önceden yüzde 7.8 olarak öngörülen 2022 yılı enflasyonu hakkında yüzde 11.8 seviyesinin beklendiği belirtildi. Yakın dönemde açıklanan güven endeksleri salgın sebebiyle gerilemeye başladığı kaydedildi. Koronavirüs salgını sebebiyle risklerin canlı kalması bazı ülkelerde büyüme görünümünü olumsuz etkilediği belirtildi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamada ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının artmasıyla enerji fiyatları son dönemde hız kazandığı vurgulanırken şu ifadelere yer verildi: “Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, arz kısıtları ve taşımacılık maliyeti, tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. İklim koşullarının küresel gıda fiyatlarındaki olumsuz yansımalarını görüyoruz. Gelişmiş ülke Merkez Bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürüyor ve varlık alım programlarına devam ediyorlar. Beklentilerin enflasyonun 2022 yıl sonunda hedeflere yaklaşacağını öngörüyoruz.”

“Kredi Faizlerinin Zamanla Aşağı Gelmesini Bekliyorum”

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarının ardından soru cevap bölümüne geçti. Başkana yöneltilen sorular arasında Merkez Bankası’nın faiz politikasına yönelik sorular da vardı. TCMB cari denge ile kurun dengeye gelmesini beklerken, önemli bir politika güttüğünü belirtti.

Şahap Kavcıoğlu, faiz konusunda, Kredi faizlerinin zaman içinde daha fazla aşağı gelmesini bekliyorum.Ters dolarizasyon gerçekleşiyor. Döviz mevduatlarında 40 milyar dolara yakın çözülme var. Önemli miktar döviz mevduatlarından TL'ye dönüş var.” ifadelerini kullandı. TCMB Başkanı ayrıca enflasyon konusunda da hedeflerden vazgeçilmediğini hatırlattı.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN