Son Dakika! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı Faizler Yüzde 16'ya İndi!

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Yurt içi piyasaların odaklandığı Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi aşan faiz indirimi sonucu dolar uçuşa geçti. İşte MB Para Politikası Kurulu açıklaması…

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sona erdi. Son dakika gelişmesi olarak haber ajanslarına düşen duyuruda Merkez Bankası politika faizinde indirim yaptığını açıkladı. Buna göre Merkez Bankası politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirdi. Bu sert indirim, pek çok ekonomistin anketlerde açıkladığı beklentilerin çok üzerinde oldu.

Merkez Bankası Faizleri Yüzde 16’ya Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinde yüzde 18’den yüzde 16’ya indirim yaptı. Sert faiz indirimi, ekonomistlerin beklentilerinden çok daha yukarıda geldi. Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu Merkez Bankası’ndan 50 baz puanlık bir indirim beklerken, Merkez Bankası kararında 200 baz puanlık (4 katı) indirim geldi. Sert faiz indirimi kararından sonra dolar kurunda hızlı yükseliş başlaması dikkat çekti.

Para Politikası Kurulu’nun açıklamasında 200 baz puanlık indirim yapılması dolar/TL paritesindeki dengeleri bozdu. Toplantı öncesinde bir miktar düşen ve 9.28 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar, açıklama sonrasında 9.5 TL’ye fırladı. Dolardaki bu yükseliş tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Son Dakika: Merkez Bankası Açıklaması

Merkez Bankası’ndan kamuoyuna yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 18'den yüzde 16'ya indirilmesine karar vermiştir.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca bankanın ilerideki politikasına ne şekilde devam edeceğine dair önemli sinyaller verildi.

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”  Bu açıklamalar, Merkez Bankası’nın gevşek para politikasına geçileceği yönündeki beklentileri arttırdı.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN