Son Dakika: Meclis'in 2022 Yılı Bütçe Teklifi Açıklandı!

Plan Bütçe Komisyonu'nda TBMM'nin 2022 Bütçe Teklifi görüşmeleri başladı. 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, son dakika olarak TBMM Başkanı Şentop tarafından açıklandı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeler devam ederken, vatandaşlar 2022 yılı bütçe teklifini de merak ediyordu., Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TBMM Başkanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumu yapıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından gerçekleştirilen bu sunumun ardından bütçe teklifi açıklık kazandı. Şentop, 2022 bütçesinin 2 milyar 198 milyon TL olarak Komisyona sunulduğunu belirtti.

TBMM Bütçe Teklifi Açıklandı

Plan Bütçe Komisyonu üyelerine sunum yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, bütçeyi konuşmanın sayıları konuşmak değil, insanları konuşmak olduğunu söylemesi dikkat çekti. Milletin beklentileri doğrultusunda demokratik bir anlayışla ve bütüncül bir yaklaşımla hazırlanacak yeni ve sivil bir anayasayı yapmanın bu yasama yılı içerisinde Gazi Meclise nasip olmasını temenni etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’in ülkedeki tüm sorunların temel çözüm mekanı olduğunu vurgularken, “Cumhuriyetin, demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin teminatı olan Meclisin, ortak aklı, diyalog ve uzlaşı kanallarını kullanarak çözemeyeceği mesele yok” ifadelerini kullandı. TBMM Başkanlığı’na 771 kanun teklifi sunulduğunu açıklayan Şentop, bunların 33’ünün uluslararası anlaşmaların onaylanmasıyla ilgili olduğunu kaydetti.

2022 Yılı Bütçe Teklifi: 2 Milyar 198 milyon 221 Bin TL

Uzun zamandır beklenen 2022 yılı bütçe teklifi nihayet açıklandı. Meclis Başkanı Şentop sunumunda, 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin 2 milyar 198 milyon 221 bin Türk Lirası olarak Komisyona bildirildiğini söyledi. Buna göre 2022 yılı bütçe teklifinin; yüzde 72,7’si Yasama, yüzde 22,3’ü Yönetim Ve Destek ve yüzde 5’i ise Program Dışı Giderler’den oluşuyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Şimdiden 2022 Yılı Bütçemizin hayırlı olmasını diliyor, siz değerli milletvekillerimize saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.” ifadeleriyle Plan Bütçe Komisyonu üyelerine sunumunu tamamladı. Böylelikle 2022 yılı bütçe teklifi Meclis’te gündeme getirilmiş oldu. Öte yandan geçtiğimiz sene (2021) yılı Bütçe Teklifi 1 milyar 894 milyon 56 bin Türk Lirası olarak kanunlaşmıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN