Geçtiğimiz aylarda güzellik salonları, berber ve kuförler için Ticaret Bakanlığı tarafından açıklama yapılmıştı. Berber, kuaför ve güzellik salonları bulundukları illerdeki valiler tarafından belirlenmek suretiyle haftanın 1 günü günü kapalı kalmaları kararı alınmıştı. Ticaret Bakanlığı'nın aldığı o karar sonrası tarih değişti. 

Haftanın bir günü kapalı kalması söz konusu olan ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan o açıklama sonucu alınan kararın tarihinde değişiklik yaşandı. Haftanın bir günü kapalı kalacak olan kuaför, berber ve güzellik salonları için o tarih değişti.

Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne? Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne?

O TARİH 3 AY ERTELENDİ!

Geçtiğimiz ay Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kuaför, berber ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı kalması kararı alınmıştı. Alınan bu karar neticesinde güzellik ve bakım işletmelerinin kapalı kalacakları güne bulundukları ilin valilikleri karar verecekti. Gelen son dakika bilgisine göre o tarih 3 ay ertelendi. 

kuaför-guzellik-salonu-berber (1)

Bakanlık tarafından yapılan son dakika duyurusu ile birlikte alınan o tarihin 3 ay ertelendiği açıklandı. Ticaret Bakanlığı tarafından kuaför, berber ve güzellik salonlarını ilgilendiren o kural  1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

HAKSIZ REKABET ENGELLENDİ!

İllerin alacağı karar neticesinde o gün tüm berber, güzellik salonu ve kuaförlerin aynı anda kapanmayacağı ve bu kapanma gününün 3'e bölüneceği duyurusu yapıldı. Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

'Karar alma sürecinde sektör temsilcilerine ve il idarelerine eşit katılım ve söz hakkı tanıyan ve bu nedenle demokrasi kültürünün ticari hayattaki tezahürü olarak nitelendirilebilecek kararı ile berber, kuaför ve güzellik salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkân tanınmış; bu sayede zihin ve beden sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, kapatma kararı herhangi bir ayrım gözetilmeksizin tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacağından haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramaları da engellenmiştir.' dedi.