Son Dakika: Halkbank ve Vakıfbank Kredi Faiz İndirimi Yaptı Mı? Açıklama Geldi

Kamu bankalarının kurumsal kredi faiz oranlarında indirim yaptığı haberi sosyal medyada geniş yankı buldu. Gelen son dakika haberine göre Halkbank ve Vakıfbank, faiz oranlarında bazı değişiklikler yaptı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ekim ayı politika faizinde indirim kararı almasının yankıları sürüyor. TCMB tarafından faizlerin yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya düşürülmesinin ardından gözler kamu bankalarına çevrilmişti. Bankalardan konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, Halkbank ve Vakıfbank’ın kredi faiz indirimini bekliyordu. Gelen son dakika haberine göre kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kurumsal kredi faiz oranlarında indirim kararı aldı.

Halkbank ve Vakıfbank’tan Açıklama

Bankalardan kredi çekmek isteyenleri yakından ilgilendiren haberler kamu bankalarından geldi. Buna göre kamu bankaları kredi faiz oranlarında ürün yapısına ve vade sayısına göre 200 baz puana kadar indirim yaptı. Son dakika açıklamasında Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarında 1 milyon TL altında tutarlarda yüzde 1.29 oranında faiz uygulanacağı belirtildi. Öte yandan bankaların 1 milyon TL üzeri konut kredisi verdiğinde ise yüzde 1.34 oranında faiz işletilecek.

Hayallerindeki eve sahip olmak ve kira ödeme derdinden kurtulmak isteyenler için Merkez Bankası politika faizi kararı çok önemliydi. Merkez Bankası’nın kredi faizlerini yüzde 16’ya düşürmesinin ardından konut kredisi çekmek için bekleyenler, kamu bankalarından gelecek açıklamaya odaklanmıştı. Gelen son dakika bilgilerine göre, Kamu bankaları kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yaptığını açıkladı.

3 Kamu Bankasında Konut Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada, kurumsal kredi faiz oranlarında indirim yapıldığı belirtildi. Konut kredisi faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı kredilerde yüzde 1.29 faiz, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.34 oranında faiz uygulanacağı duyuruldu. Bankaların ülke ekonomisini ve istihdamını güçlendirmeye katkı sunmaya devam edeceği bildirilirken, konut kredisi çekmek için bekleyenlere müjdeli haber geldi.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN