Kazakistan'da gerçekleştirilen CICA Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren o haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dönüş yolunda yaptığı açıklamada net bir şekilde mesajını verdi. Asgari ücret ve Kanal İstanbul gibi önemli konularda açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konulara ilişkin açıklamaları dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama dikkatleri üstüne çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ile birlikte asgari ücrete ilişkin net mesaj verildi. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan'ın konuya ilişkin o açıklaması;

“Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin.”

Elinde 1 gram bile altın olanlara kritik uyarı İslam Memiş'ten geldi! O tarihte kuyumcuya gidin ve... Elinde 1 gram bile altın olanlara kritik uyarı İslam Memiş'ten geldi! O tarihte kuyumcuya gidin ve...

Asgari ücrete zam bekleyen vatandaşlar için haberi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Kanal İstanbul konusunda da açıklamalar geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI!

Astana dönüşü gazeteciler ile sohbet eden ve sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kanal İstanbul sorusunun gelmesi üzerine Erdoğan bu projenin olmazsa olmaz olduğunu duyurdu.

"Sonuçta bugün İstanbul Boğazı'ndaki sıkıntılar belli. Önümüzdeki yıllarda bu çok daha artacak. Ayrıca bizim doğu-batı aksında Orta Koridor'daki hedeflerimiz var. Kuzey Koridor'da yaşanan sıkıntılardan dolayı Orta Koridor'a büyük bir yük binecek. Bunların hepsi düşünüldüğünde, özellikle kuzey-güney aksında Kanal İstanbul olmazsa olmaz.

Şu anda dünyadaki ticaret hacmi 12 milyar ton. 2030'a geldiğimizde bu 25 milyar tona çıkacak. Ticaret hacminin hareketliliğinin yüzde 90'a yakını denizden sağlanıyor. Sonuçta bugün İstanbul Boğazı'ndaki sıkıntılar belli. Önümüzdeki yıllarda bu çok daha artacak. Ayrıca bizim doğu-batı aksında Orta Koridor'daki hedeflerimiz var. Kuzey Koridor'da yaşanan sıkıntılardan dolayı Orta Koridor'a büyük bir yük binecek. Bunların hepsi düşünüldüğünde, özellikle kuzey-güney aksında Kanal İstanbul olmazsa olmaz.

Önümüzdeki günlerde, yıllarda bu çok çok daha gündemimizde olacak. Bizim de bir taraftan planlamalarımız, fizibilitelerimiz devam ediyor. Dünyanın şu anda en çok odaklandığı konu çevrecilik. Biz Kanal İstanbul ile çevrecilikte de dünyaya örnek bir ders vereceğiz. Boğaz'da bir defa ciddi manada bir çevre tehdidi var. Her an, her şey olabilir. Biz, hiçbir zaman Sarayburnu'ndaki, Selimiye'nin önündeki Independenta yangınını unutmayız.

Zaman zaman yalılara bindiren gemileri unutmayız. Ama şimdi bizim Kanal İstanbul ile bütün bu sıkıntıları ortadan kaldırmış olacağız. Bugün Bakırköy, Samatya sahillere baktığınızda günlerce beklemeler, birikmeler var. Bir de Karadeniz'deki birikmeler var. Yarın bunlar çok çok daha artacak. Bir de gemi boyutları çok büyüdü. Yüzde 30'u da tehlikeli madde taşıyor. Riskin boyutları çok daha arttı. Bundan 10 yıl önceki 3 tane gemi, şu anda tek gemi oldu. Sayı bir miktar azaldı ama risk daha da büyüdü. Gemi sayısı azaldı ama taşınan yük miktarı tam yüzde 40 arttı son 10 senede."

Bu ifadelerle açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Kanal İstanbul projesinin ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Konuya ilişkin henüz net bir açıklama gelmemiş olsa da kısa bir süre sonra bununla ilgili açıklama yapılması bekleniyor.