Site Aidatları Kira Fiyatına Yükseldi! Yükselen Aidatlara İtiraz Etmek Mümkün mü? Site Sakinleri Yüksek Aidatlarla Nasıl Mücadele Edebilir?

Son bir yıl içerisinde yükselen apartman ve site aidatları şimdilerde bir ev kirasına bedel! Peki site ve apartman sakinleri yüksek aidatlara itiraz edebilir mi?

Ekonomi 12.01.2022 - 14:10 12.01.2022 - 14:10 Serhat Karaman

Site ve apartmanlarda oturan milyonlarca vatandaş son dönemlerde yükselen aidatlardan şikayet etmeye başladılar. Özellikle yeni yılda pek çok şeye zam geldi. Bu zamlar arasında site aidatları da bulunuyor. 

Büyük şehirlerde site aidatlarına gelen zammın çok daha fazla olduğu belirtildi. Bu aidatların yükselme gerekçesi de merak ediliyordu. Personele verilen giderlerin artması ile doğru orantılı olduğu söyleniyor. Ancak yapılan artış kira fiyatlarına denk olduğu için site sakinleri nasıl itiraz edebileceklerini düşünüyorlar. 

YENİ YILDA AİDAT BEDELLERİNE ŞOK ARTIŞ!

Kiralarla birlikte aidat fiyatları da ciddi yükseliş yaşadı. Hatta bazı bölgelerde aidatlar neredeyse kira bedelleri ile yarışır hale geldi. Site sakinleri hem kira hem aidat bedellerini karşılamak konusunda sorunlar yaşamaya başladılar. 

Yaşanan artış hem faturaların hem de personel giderlerinin zamlanması ile açıklanabiliyor. Ancak yapılan zamların fahiş miktarlarda olduğu belirtiliyor. Bu konuda birtakım adımların atılması gerektiği belirtiliyor. Peki yapılan bu zamlara itiraz etmek mümkün mü?

YÜKSEK AİDATLARLA NASIL MÜCADELE EDİLEBİLİR?

Aidat zamları yıllık olarak düzenlenen site genel kurul toplantılarında belirleniyor. Bunun üzerine genel kurula katılarak zamlara anında müdahale etmek mümkün olabilir. Genel kurul toplantılarına katılmayan site sakinleri gelen zamlar karşısında büyük şaşkınlık yaşıyorlar. 

Herkesin katılım gösterdiği genel kurul toplantılarında yapılan zamlara itiraz etmek ve bir orta yol bulma şansınız bulunabilir. Genel kurul toplantılarına katılmayan site sakinlerinin itirazlarının mahkemede kabul edilmeme ihtimali bulunuyor. 

SİTE AİDATLARI YÜZDE 113 ORANINDA ARTTI!

Yapılan son değerlendirmelerin ardından yeni yılda ortaya çıkan aidat zamları incelemeye alındı. Bu incelemeler sonrasında aslında zam oranının yüzde 46 olduğu açıklanmıştı ancak bu yıl yüzde 113 oranında zam yapıldığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da ortalama olarak aidat fiyatları 648 lira olarak açıklanmıştı. Bunun ardından bu yıl aidat fiyatlarının 1.024 liraya çıktığı belirlendi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@