SGK’ya Durumunu Bildirenlere 2840 lira Maaş Bağlanıyor! Bu Sosyal Hakkınızı Bilmeniz çok Önemli!

Sosyal haklar kapsamında ortaya çıkan, askerlik nedeni ile alınacak tazminat gündemde.

Ekonomi 05.10.2021 - 08:16 05.10.2021 - 08:16 Göksel Sarı

Ülkemizde zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek için sıra bekleyen fakat aynı zamanda çalıştıkları için olabildiğince ertelemeye çalışan erkek vatandaşlar için müjdeli haber geldi. Bu hakkını bilmeyen çoğu askerlik çağı gelmiş kişi ne yapacağını karar kara düşünürken, yasaların sizin tarafınızda olduğunu bilmeniz çok önemli.

6 İle 10 Ay Arasında Maaş

İşsizlik maaşı almak isteyenler, sigortalı işlerinde belirli süre çalıştıktan sonra askere gitmek için iş sözleşmelerini fesh ederse 6 ile 10 ay arasında maaş alabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna işten ayrılma nedenini ‘askerlik’ olarak bildirmenin yeterli olduğu bu durumda 2840 liraya kadar işsizlik maaşı almak mümkün.

3 Bin 500 Lira Tazminat

SGK'ya işten ayrılma sebebini askerlik olarak bildirenler en az 1420 lira en fazla 2840 lira işsizlik maaşından faydalanabilmekte. Öte yandan çalıştığı işyerinde, 1 yılını doldurmuş kişiler için askerlik nedeni ile işine son verilmesi durumunda kıdem tazminat hakkına da sahip oluyor. Bu kapsamda kıdem tazminatı olarak alınacak miktar ise 3 bin 500 lirayı buluyor.

Askerlik Dönüşü Öncelik Hakkı

Ülkemizdeki çoğu erkek  vatandaş,  bir sigortalı işe başlayıp düzen kurduktan sonra askerlik ödevini yerine getirmeyi tercih ediyor Bu durumda ise askerden sonra işsiz kalma korkuları da yaşanmakta. Bu nedenle sürekli ertelenmeye çalışılan askerlik bir yerden sonra mecburi hale gelince bu durum daha büyük sıkıntılara gebe oluyor. Ancak bu durum sanıldığı kadar sıkıntılı bir süreç olmayabilir. Haklarını tam bilen bir vatandaş askerden döndükten sonra 1 yıl ve üzeri çalıştığı iş yerine tekrar başvurarak  çalışabilir. Aynı sektör içerisinde de başka bir işyerinde çalışmak isterse de kendisinin işe alımında öncelik sağlamak zorunda.

Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçisine 3 aylık ücret tutarında tazminat ödemeye mahkum kalmakta.


Bedelli askerlik yapmak isteyenler için ise 40 günlük süre için işverenlerin ücretsiz izin vermeleri zorunlu.