SGK'dan Toplu Ödeme Fırsatı! Yıllarca Biriken Paranızı Tek Seferde Alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Acil nakde ihtiyaç duyanlar SGK'nın toplu ödemesi sayesinde ihtiyacını karşılıyor. İşte SGK primlerinin toplu ödeme koşulları…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de yüz binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmelerden biri de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı toplu ödemeler. SGK, ilgili birimlerine yazılı başvuru yapan ve belirli kriterleri taşıyan kişilere toplu para ödemesi yapıyor. Siz de yıllarca prim ödemesi yaparak birikmiş olan paranızı SGK’dan tek seferde alabilirsiniz. Bunun için herhangi bir para ödemesine gerek kalmadan nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Emekli Olmayanlara SGK’dan Toplu Ödeme

Maaşlı çalışanların emeklilik hakkı kazanabilmesi için yaş, yıl ve belirli gün sayısında prim ödemesi gerekiyor. Tüm bu şartları sağlayabilen çalışanlar, emeklilik hayallerine kavuşabiliyor. Ancak bu şartların tamamını sağlayamayanlar için aynı tablo ortaya çıkmıyor. Bazı sigortalı çalışanlar, çeşitli sebeplerden dolayı yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için emeklilik koşulları arasında yer alan prim günün dolduramıyor.

Bu tür emeklilik koşullarını tam olarak yerine getiremeyenler için SGK’dan farklı destekler sağlanıyor. Erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar için doğum borçlanması yaparak prim günlerini tamamlamak mümkün. Fakat tüm bu desteklere rağmen SGK’daki prim gününü tamamlayıp emekli olmaya hak kazanamayanlara farklı destekler sunuluyor.

SGK Toplu Ödeme İçin Başvuru Şartları

Emeklilik için gerekli koşulları sağlayamayanlar, yıllardır ödedikleri primleri toplu halde geri alabiliyor. Ayrıca vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da bu primleri SGK’dan geri alabiliyor. Bunun için mirasçılara ölüm aylığı bağlanması şartı bulunuyor. SGK toplu ödeme şartları arasında öncelikle resmi başvuru yapmak gerekiyor. Yıllarca prim ödemesiyle biriken toplu parayı alabilmek için iki şartın yerine getirilmesi önemli.

Bu şartlardan ilki sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmamak ya da Bağkur’lu olmamaktır. İkinci şart ise emeklilik için gerekli olan 3 koşuldan ikisini ve yaş şartını tamamlamış olmak. Dolayısıyla Erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl şartını tamamlamayan kişilere SGK tarafından toplu ödeme imkanı verilmez. Bu şartları taşıyanlar SGK İl Müdürlüklerine şahsen başvurarak toplu ödeme alabilirler.

HABERİ PAYLAŞ: