SGK Yurt Dışı Borçlanma Primleri Ne Kadar?

Yurt dışı SGK borçlanmaları, kişilerin yurt dışında çalıştıkları süre sonunda, aynı zamanda Türkiye’de sigortalı olarak çalışmış gibi göstermelerine imkan tanıyan kanuni bir borçlanmadır

Finans 09.10.2021 - 18:59 09.10.2021 - 18:59 Göksel Sarı

Yurt dışı SGK borçlanmaları, kişilerin yurt dışında çalıştıkları süre sonunda, aynı zamanda Türkiye’de sigortalı olarak çalışmış gibi göstermelerine imkan tanıyan kanuni bir borçlanmadır. Vatandaşlar yurt dışında çalıştıkları süreyi, ülkede çalışmış gibi gösterir. Bunun sonucunda, Türkiye’de SGK çalışanlar gibi emekli olur. SGK yurt dışı borçlanma primleri, kanuni bir nitelik taşır.

Yıllarca yurt dışında yaşamış olan gurbetçiler, genellikle bu yönteme başvurur. Süreç boyunca yurt dışında geçirdikleri süreyi kanıtlamaları halinde, yurt dışı borçlanma işlemleri için gerekli işlemler başlamış olur. Borçlanma primlerinin net bir şekilde hesaplanmasının ardından, kişilerin mevcut borcu en kısa sürede ödemesi gerekir. Bu şekilde emeklilik işlemleri başlar.

Yurt dışında geçen süre sonrasında, Türkiye’de emekli olunabilmesi için bazı şartlar bulunur. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler için borçlanma primleri hesaplanmaz. Mevcut şartları taşıyan kişiler, emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi için SGK ya başvuru gerçekleştirebilir. Bu şartlardan en önemlisi, yurt dışında geçirilen sürenin ispat edilebilmesidir.

Yurt Dışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

SGK yurt dışı borçlanma için gerekli şartları taşıyan kişilerin, istenen belgeleri en kısa sürede tamamlamaları gerekir. SGK ya başvurunun ardından, yurt dışı borçlanması kapsamında istenen evraklar ve şartları şu şekilde sıralanabilir:

·Yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçesinin temin edilmesi ve sonrasında eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.

·Yurt dışında çalışılan süreyi gösteren belgenin konsolosluklardan alınması ve ibraz edilmesi gerekir.

·Yurt dışında yaşanılan yerin, tam adres şeklinde gösterilmesi gerekir.

·TC kimlik fotokopisinin, teslim edilen belgelere eklenmesi gerekir.

Bu belgeleri temin eden kişiler, SGK yurt dışı borçlanma primleri emeklilik başvurusunda bulunabilir. Yapılan başvuruların incelenmesinin ardından, uygun olan kişiler için borçlanma süresi başlatılmış olur. Borçlanma başvuruları, bağlı bulunan ilin SGK müdürlüğüne yapılmaktadır.

Yurt Dışı Emeklilik Borçlanma 2021

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yurt dışında yaşayan kişiler, yurt dışı borçlanması için başvuruda bulunabilmektedir. Çalışma ya da iyi yaşam koşulları için yurt dışında çalışan kişiler, ülkeye dönmelerinin ardından SGK üzerinden emekli olma imkanları bulunmaktadır. Yurt dışı emeklilik borçlanma primleri kapsamında, prim borçlarının eksiksiz şekilde ödenmesi gerekir.

Yurt dışı emeklilik borçlanma 2021 şartları şu şekilde özetlenebilir:

·Başvuruda bulunan kişinin, T.C vatandaşı olması

·Yurt dışında çalışılan sürenin ispatı niteliğinde belge

·Yurt dışı borçlanma talep dilekçesinin eksiksiz şekilde doldurulması

·SGK sözleşmesi bulunan herhangi bir ülkede, sigortalı olarak çalışma zorunluluğunun yerine getirilmesi

·Yaşanılan ülkeye ait ikamet belgesinin alınması

·Erkekler için 65 kadınlar için 60 yaş sınırında olunması

Gerekli şartları taşıyan kişiler, yıl içinde SGK ya şahsen giderek başvuruda bulunabilir. Yaşanılan ülkeden alınan hizmet cetveli, çalışılan sürenin ispatı için yeterlidir. Evrakların eksiksiz temin edilmesi ve başvurunun yapılması sonucunda, kişiler emeklilik işlemleri için en yakın il sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunabilir.

Yurt dışı Borçlanma Günlük Prim

Yurtdışı emeklilik borçlanmaları için yapılan yeni düzenlemeyle borçlanma miktarında artışa gidildi. Asgari ücrete yapılan zam, borçlanma primlerinin artmasında ana etken olarak yer aldı. 2008 yılından bu yana, yurtdışı borçlanmaları, asgari ücrete endekslenmiş durumdaydı. Borçlanmada baz alınan miktar, son zamla birlikte 53.66 TL ye yükseldi.

Son zamla birlikte, SGK yurt dışı borçlanma primleri9.51 TL arttı. Yapılan hesaplamalara göre, günlük prim ödemesi yurt dışı borçlanma ödeme miktarları şu şekilde güncellenmiş oldu:

·5000 gün için 268.300 TL

·5400 gün için 289.764 TL

·7200 gün için 386.352 TL

·9000 gün için 482.940 TL

Emeklilik işlemleri yalnızca 4B ve Bağ - kur üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Yurt dışında çalışıp ülkesinde emeklilik avantajlarından faydalanmak isteyen kişiler, SGK nın uyguladığı sistemler hem yurt dışından hem de ülkelerinden emekli olabilir. Bu noktada en çok merak edilen konu, bu kişilerin ne kadar emekli maaşı aldıklarıdır. SGK yurt dışı borçlanma primleriödemelerinin ardından emekli olan kişilerin, yurt dışı borçlanma sonucu emeklilik maaşları şu şekildedir:

·Hizmet borçlanmaları 2000 yılından önce olan 1600 ile 1800 TL arası

·2000 yılından önce olanlar, 1400 ile 1600 TL arası

·Hizmet borçlanmalarının tamamı 2000 yılından sonra olan kişiler, 1000 ile 1200 TL arasında maaş alabilmektedir.

Çalışma süresi ve yaş gibi kriterler, kişilerin alacakları maaşları ve ne zaman alacaklarını etkiler. En net sonuçları öğrenmek isteyen kişiler, SGK il müdürlüklerine başvurabilir. Yapılacak ödemenin hesaplanmasının yanında, ne kadar maaş alacakları da net bir şekilde belirlenmiş olur.

İsteğe Bağlı Emeklilik Yurt Dışı

Yurt dışında yaşamış olan kişiler, çalışma sürelerinin sonunda çalıştıkları ülkede emekli olur. Aynı şekilde ülkelerinde de emekli olmak isteyen kişiler, belirli şartları taşıdıkları takdirde emeklilik başvurusunda bulunabilmektedir. Yurt dışında geçirilen süre, Türkiye’de çalışılan süre sayılarak ortaya belli bir borç miktarı çıkarılır. SGK yurt dışı borçlanma primleriödendiği takdirde, kişilerin emeklilik işlemleri tamamlanır. Emeklilik işlemi gerçekleşmiş olur. Yurt dışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak isteyen uygun kişiler, emeklilik için başvuruda bulunabilir.

3201 kanun gereğince, yurt dışında yaşayıp ülkelerinde emekli olmak isteyen kişiler için gerekli şartlar belirlenmiştir. Bu şartları taşıyan kişiler, kanunen emekli olma hakkına sahip olur. Emeklilik hakkının elde edilmesinin ardından, ortaya çıkan prim borcunun eksiksiz şekilde ödenmesi gerekir. Bu şekilde emeklilik işlemleri için gereken şartlar tam anlamıyla yerine getirilmiş olur.

Yurt Dışında Çalışıp Türkiye’den Emekli Olmak İsteyenler

Yurt dışında çalışan gurbetçiler, yapılan düzenlemeyle Türkiye’de emekli olabilmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla, karar yürürlüğe girdi. Yeni uygulama kapsamında, yurt dışında çalışan milyonlarca ülke vatandaşı, bu kararın kapsamına girmiş oldu. Yapılan düzenleme kapsamında, yarı zamanlı olarak çalışan kişiler de, bu avantajdan faydalanabilmektedir.

Karar kapsamına girebilmek için kişilerin yurt dışı borçlanma primlerini eksiksiz olarak ödemeleri gerekir. Yurt dışı çalışanı emekliler, borçlanma ödeneklerini eksiksiz şekilde ödemelerinin ardından mevcut avantajdan yararlanabilir. Başvuru işlemleri için, ilk etapta e-devlet şifresi alınmalıdır. Ardından e devlet üzerinden tüm işlemler yapılabilir.

Başvuru yapmalarının ardından, Türkiye’ye gelemeyen kişilere bir yakınları vekalet edebilmektedir. Bu şekilde çalıştıkları ülkelerde bulundukları takdirde bile işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler. Çalıştıkları ülkelerde sigorta başlangıcı olan, ancak prim ödemesini gerçekleştirmeyen kişiler, en kısa süre içinde prim ödemelerini de gerçekleştirmelidir.