Milyonlarca çalışan emeklilik müjdesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası için yapılacak olan açıklamaya çevrildi. EYT yasası için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son açıklamasında Aralık ayını işaret ederek çalışmaları tamamladıklarını söylemişti. 

EYT yasası hakkında çalışmalarda sona gelinirken SGK uzmanı Özgür Erdursun 3600 günden emeklilik şartları hakkında merak edilen soruları yanıtladı. 50 yaşında 3600 günden emeklilik müjdesi için taşınması gereken şartlar kimler, kim 3600 günle emekli olabilir? İşte merak edilen soruların yanıtları... 

3600 GÜNDEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Emeklilik konusunda vermiş olduğu formüller ile merak edilen soruları yanıtlayan Özgür Erdursun 3600 günden emeklilik şartları hakkında merak edilenleri yanıtladı. Erdursun yaptığı açıklamasında "Erken yaşlananların emekliliği yasalarda var. Zaten müracaat yaptığınızda sizden sağlık kurulu raporu istenecek. Sağlık raporu ile erken yaşlanma hakkı elde ettiğini kanıtlayan kişiler 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olanlar ve bu tarihten sonra sigortalı olanlar olmak üzere 2 ana kategori bulunuyor. 

erken emeklilik şartları

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar 50 yaşını ve 5 bin prim gününü tamamlamışlarsa ve hastaneye sevk edildiğinde erken yaşlanmaları tespit edilirse emekli olabilirler. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk işe giriş tarihi olanlar ise 50 yaşını tamamladıkları ve 3600 prim gününü tamamlamaları durumunda da yine bu şekilde emekli olabilirler. Emeklilik için erken yaşlanması olan kişilerin 58 yaşını, 56 yaşını beklemelerine gerek yoktur.  5510 sayılı yasanın 28. maddesidir bu madde. 

3600 günle emeklilik

LC Waikiki sıraları bayram öncesini aratmayacak! Ziraat Bankası'ndan giyim alışverişinde yüzde 30 indirim fırsatı LC Waikiki sıraları bayram öncesini aratmayacak! Ziraat Bankası'ndan giyim alışverişinde yüzde 30 indirim fırsatı

ilk işe giriş tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olanlar için ise bu şartlar biraz daha değişmektedir. Bu seferde en az 55 yaş ve 5400 prim günü olması durumunda sağlık kurulu tarafından verilen rapor ile erken emekli olmak mümkündür. Erken emeklilik için 3600 günden şartlar için kadın ve erkek ayrımı yapılmıyor. Bunun altını çizerek söylüyorum. Kadın ve erkek ayrımı yapılmıyor. Sadece ilk işe giriş tarihi 1 Ekim 2008 tarihi milat olarak kabul edilmekte olup ilk işe giriş tarihi öncesi ve sonrasına göre belirlenmektedir.