SGK Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımlarına Başladı

SGK eğitim öğretim  yardımları başladı. Her yıl ödenen yardımlar ile öğrencilere eğitim desteği veriliyor.

Ekonomi 25.09.2021 - 18:30 25.09.2021 - 18:30 Serhat Karaman

Sosyal Güvenlik Kurumu eğitim öğretim yılının başlaması ile her yıl düzenlediği, şehit ve gazi çocukları ile malulen emekli olan vatandaşların çocuklarına eğitim öğretim yardımlarına başladığını duyurdu. SGK tarafından şehit çocuklarına,ve harp ve vazife malullerinin çocuklarına her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında yardımlar ödenmekte.

Geçen yıl 63 Milyon TL Yardım Yapıldı

2021 2022 yılı eğitim öğretim yılının başlaması ile Sosyal güvenlik kurumunun yardım ödemelerine de hız verildi. Geçen yıl şehit çocukları, gazi ve harp malulleri çocukları için eğitim öğretim yardımı olarak toplam 63 milyon lira ödeme gerçekleştirilmişti. yaklaşık 20 bin öğrenciye dağıtılan yardımlar, yıllık olarak ilköğretimde öğrenim gören öğrenciler için 2 bin 317 TL, ortaöğretimde öğrenim gören öğrenciler için, 3 bin 475 lira ve yükseköğretimde öğrenim gören öğrenciler için 4 bin 634 lira olarak gerçekleştirilmiştir. 2021 - 2022 yılı eğitim ve öğretim yılı için bu ödenen miktarların zamlı olarak güncellenmesi bekleniyor.

Peki kimler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu yardımlarından faydalanabiliyor ve şartlar neler?

Kimler Yardım alabilir?

●Vazife, harp malullüğü, 2330, 3713 sayılı kanun kapsamında meydana gelen vakalar sebebiyle aylık alan erbaş ve erlerin 2330 sayılı kanun gereği aylık bağlanmış olan korucu ve sivillerin,

●Kız ve erkek ayrımı yapmadan 5434 sayılı kanunun 74. maddesinden tespit edilmiş yaşlarla sınırlı olmak kaydı ile ilk, orta ve yüksek öğretiminde aktif öğrenim, durumuna olan çocukları.

●Yukarıda belirtilenlerden ölenlerin, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alan çocukları yararlanabilmektedir.

Ödemelerin geçen sene olduğu gibi okul eğitim öğretim yılı açılışından sonraki ilk bir ay içerisinde ödenmesi bekleniyor. Yani eylül ayı sonu veya ekim ayının başı sıralarında şehit ve gazi çocukları ile harp ve vazife malülü çocuklarının eğitim öğretim yardımının yatmış olması bekleniyor.

Bu Yıl İçin Tahmini Yardımlar

Beklenen zamlar ile tahmini olarak bu yıl yapılacak yardım miktarları ise şu şekilde:

●İlk ve orta: 2 bin 600 TL

●Lise 3 bin 800 TL

●Üniversite 5 bin TL

Resmi duyurudan sonra net ödeme rakamları kesinlik kazanacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@