SGK o ilaçları duyurdu! Katılım payı alınmayacak olan ilaçlar belli oldu!

İlaç katılım payları ile ilgili yeni çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bugün itibarıyla SGK resmi sosyal medya hesabı tarafından yapılmış olan paylaşım ile katılım payları hakkında duyuruldu. Peki; hangi ilaçlardan katılım payı alınmıyor?

Ekonomi 14.09.2022 - 12:24 14.09.2022 - 12:24 Serhat Karaman

Eczanelerden ilaç temin ederken katılım payı ödemek durumunda olan çok sayıda vatandaş katılım payı ödemelerinin olmadığı ilaçları sıklıkla araştırıyor. SGK tarafından ise bu konuya ilişkin zaman zaman hatırlatmalar, duyurular ve yeni çalışmalar yapılıyor. Son olarak Dün akşam saatlerinde SGK tarafından resmi sosyal medya hesapları aracılığı ile yapılmış olan bir paylaşım ile katkı payları ile ilgili yeni gelişmeler vatandaşlara duyuruldu. Gelen yeni duyuru kapsamında SGK katılım payı ile ilgili yeni duyurusunu yaptı. 

SGK resmi ve onaylı sosyal medya hesapları aracılığı ile yapılan paylaşımda hangi ilaçlardan katılım payı tahsil edilmediği vatandaşlara duyuruldu.

KATILIM PAYI NEDİR?

Halk arasında ilaç katkı payı ya da muayene katkı payı olarak da adlandırılan katılım payı vatandaşların ilaç ya da hastane kullanımları sonrasında SGK'ya yani devlete ödemeleri gereken tutardır. Bu tutar sigortalı çalışanların ya da bakmakla yükümlü oldukları kişilerin kullanımları ile ilişkilidir. Hastane kullanımı ve eczanelerden alınan ilaç masraflarının büyük bir kısmı SGK tarafından karşılanır ve kalan tutar vatandaş tarafından ödenir. Vatandaşların ödediği bu tutar ile ilgili ise yeni gelişmeler sıklıkla takip edilmektedir.

SGK KATILIM PAYI DUYURUSU

SGK tarafından paylaşılmış olan görsel ile duyurulan katılım payı çalışmaları kapsamında vatandaşların hangi noktalarda katılım payı ödemeyecekleri ile ilgili yeni duyuru yapıldı. Bu duyuru ile birlikte çok sayıda vatandaşın merak ettiği ve sürekli olarak arama motorlarında araştırdığı katılım paylarına ilişkin sorular cevap bulmuş oldu. SGK o paylaşımı şu ifadelerle yaptı;

  • Tetkik, tahlil ve diğer tanı yöntemlerinde kullanılan
  • Yatarak tedavilerde kullanılan
  • Sağlık raporu ile belgelendirmek şartıyla SUT’un ilgili ek listesinde yer alan ilaçlardan katılım payı almıyoruz.

İlaçların katılım payları ile ilgili gelişme SGK tarafından duyuruldu

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@