SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvuruları Başladı Mı? SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) faizsiz konut kredisi vermeye hazırlanıyor. Peki, kimler bu krediden yararlanacak, başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Kredi 24.02.2022 - 13:16 24.02.2022 - 13:16 Serhat Karaman

Vatandaşların gündeminde SGK’nın faizsiz konut kredisi desteği ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle son dönemde artan konut fiyatları ve bankaların yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle bu tür destek kredilerine ihtiyaç bir hayli artmış durumda. Yurt genelinde düşük ve orta gelir grubuna ait kişiler için konut desteği veren TOKİ’nin kampanyalı fiyatlarla sunulan konutlarına ve SGK’ya ise vatandaşların ilgisi bir hayli artmış durumda. 

Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığıyla tamamen faizsiz olarak sunulan SGK konut kredisi, uygun geri ödeme seçenekleriyle birçok kesimden vatandaş için sunulacak. Ancak krediden yararlanmak için belirlene gelir grupları içinde yer almak ve hak sahibi olmak gerekmektedir. 

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK’nın hak sahiplerine özel başlattığı faizsiz konut kredisi kapsamında başvurular artık kolayca gerçekleştirilebiliyor. Önceden yapılan başvurular için Hak Sahipliği Belgesi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi düzenlenmesi gerekiyordu. Ancak SGK ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında yapılan protokol ile 5510 sayılı Kanın kapsamında aylık alan 4/a, 4/b ve 4/c kapsamındaki vatandaşların bu aşamaları yapmadan başvurması sağlanacak. TOKİ tarafından ‘’Faizsiz Konut Kredisi Hak Sahipliği Müstahaklık Bilgisi Sorgulaması’’ bu protokol ile gerçekleştirilebilmektedir. 

Haber

Hak sahipliğini gösteren belgeye ihtiyaç duyulmadan; Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine giderek vatandaşların başvurularını gerçekleştirmeleri mümkündür. 

Kimler Yararlanabilecek?

İlgili kanunlarda belirtilen ve harp veya vazife malulü olmaları nedeniyle kendilerine aylık bağlananlar bu haktan yararlanabilmektedir. Yine ilgili kanunlarda sayılan nedenlere bağlı olarak hayatını kaybeden kişilerin dul ve yetimlerinin de yararlanması sağlanacak. 

Harp ve vazife malullüğü aylığı alırken faizsiz kredi hakkından yararlanmadan hayatını kaybedenlerin yakınları da bu kapsamda sayılmıştır. Harp ve vazife malulü kişilerin sınıf veya görev değişikliği nedeniyle kamu görevine devam etmesi de krediden yararlanmaları için engel teşkil etmemektedir. Ayrıca 684 sayılı KHK kapsamında yer alan 15 Temmuz Gazilerinin de bu haktan yararlanması sağlanmıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@