SGK Açıklamayı Yaptı Ödemeler Başladı! Başvuranlara 5 Bin Lira Yardım Bu Ay İçinde Yapılacak!

Ekim ayında yapılacak yardımlar belli oldu. Devlet SGK aracılığı ile yapılacak ödemeleri duyurdu.

Ekonomi 12.10.2021 - 19:42 12.10.2021 - 19:42 Göksel Sarı

Yardıma ihtiyaç duyan, maddi sıkıntılar içerisinde olan vatandaşlar için devlet desteklemeleri ve yardımlardan  artarak devam ediyor. Bankalardan kredi kullanma imkanı da olmayan vatandaşların devlete durumlarını bildirmeleri gerekiyor. Başvuruları onaylanan vatandaşlar yardım ve desteklerden faydalanıyor.

Sosyal devlet olma kapsamında yapılan yardımlar ile durumu olmayan vatandaşların başvurmaları halinde desteklenmesine devam ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılan yardımlar ile, eğitim masrafları, fatura giderleri, kira masrafları ve çocuklarının giderlerini karşılamak konusunda yardımlar alan vatandaşlar, ekim ayı için yapılan ödemeler için beklemeye devam ediyordu.

SGK yaptığı açıklama ile ekim ayı ödemelerinin yapılmaya başlandığını açıkladı. Yapılacak ödemeler için başvuru ekranını an kurum değerlendirmeleri, veri tabanında kayıtlı olan bilgilere göre yapmakta. Bakanlık ayrıca bu vatandaşlar denetlemekte

Annelere Rapor Parası

Yapılacak olan yardımlardan biri olan rapor parası ile annelere destek olunuyor. İş hayatındayken doğum yapan ve izne ayrılan annelere, işe geri ddönüş şartı ile 2 aylık raporlarına ödemeler yapılıyor. 2 ayı geçen raporlar için bir ödeme yapılmamakta. Bu ödemelerin tutarı ise 2021 yılı itibari ile 5 bin liraya kadar çıkmakta.

İşsizlik Maaşı Ödemeleri

Bir başka devlet yardımı olan işsizlik maaşı ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlandı. Kendi hatası dışında işten çıkarılanların başvurabildiği yardım ile asgari ücret üzerinden yatırılan prim kadar destek alınıyor. Eğer işvereniniz sigortanızı asgari ücretin üzerinde bir prim tutarı ile yatırmış ise bu durumda alacağınız işsizlik maaşıda bu oranda artıyor.

Doğum Parası Yardımı

Çalışmayan tüm kadınları ilgilendiren bir yardım ödemesi ise doğum parası. Yapılacak ödemeler için yardıma muhtaç olduğunu belgeleyen çalışmayan annelere çocuk başına bazı ödemeler yapılıyor. 2015 yılından sonra doğan çocuklar için yapılan ödemelerin miktarı ise 2021 ekim itibari ile 300 TL. 2. çocuk için bu miktar 400 liraya çıkarken 3 veya daha fazla çocuk doğumunda ise 600 lira yardım hesaplara yatırılıyor.